Ајде нека е аирлија! Приврзаниците на Барнко на чело со Максим на 9 октомври ќе ја формираат…

Градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски вечерва најави официјално потпишување на иницијатива за формирање на нов политички субјект во Македонија на 9 октомври во Скопје на Канал 5. -На 9…

Се помирија крилата на Таче и Заев? Заев седна на иста маса со Ковачевски

Ковачевски и Заев на состанок на стратешкиот тим на СДСМ СДСМ денес одржа координативен состанок на стратешкиот тим, објави премиерот Димитар Ковачевски на својата фејсбук страница.  Во координативниот тим покрај Ковачевски…

Чешките граѓани се собрале во подршка на македонците и на илинденското востание во 1903! Погледнете…

Словенечкиот весник „Единство“ (Edinost) од Трст отпечатил статија во декември 1903 година во којашто информира за поддршката што Чесите од сите политички струи ја искажале спрема македонскиот народ за време на неговата борба за…

Дали знаете дека сеуште САМО МАКЕДОНИЈА троши пари на Отворен Балкан, кој е официјално мртов пред…

Петар Богојески - Petar Bogojeski Со ОТВОРЕН БАЛКАН што правиме?!? Се сеќавате кога ме плукавте, навредувавте… како сум бил против новата зајкова Југославија… па како ќе се обединувавте……

Експлозија на македонски актер! Истото што им се случува на србите во косово не чека и нас за 10…

Sasho Tasevski Една од табу темите за кои се ќути во овој духовен и политички ќенеф, долговечен аспирант за ЕУ: Додека горки солзи лееме за Украинците, на Србите во Косово им се подготвува…

Одлична вест за Русите! Путин свика итен состанок и даде јасна наредба: „Мораме да направиме…

Рашири го зборот Рускиот претседател Владимир Путин започна средба со владините претставници на темата за цените на бензините, за која, како што посочува, претходно одвоено разговарал со вицепремиерот Александар…

Нацистичкиот скандал го шокираше светот, Русија бара оставка од Трудо! Володин: Зеленски е срам за…

Споделете ја веста Претседателот на Думата, Вјачеслав Володин, го повика канадскиот премиер Џастин Трудо да поднесе оставка по инцидентот во парламентот на земјата со украински нацист. – Зеленски и …

Русите во шок! Дали е ова најголемата грешка на Путин? Москва е во опасност да биде отсечена од…

Споделете ја веста Руското раководство направи непростлива грешка со тоа што дозволи Нагорно Карабах да капитулира, изјави политикологот Семјон Багдасаров. Според експертот, Нагорно Карабах бил…

Доаѓа лошо време! Студен фронт се движи кон Балканот: Во октомври ќе биде натпросечно топло, но ќе…

Споделете ја веста Во моментов, многу силен циклон се наоѓа на северо-западниот дел на Европа, кој донесе ураганска бура на Британските острови. Како дел од овој циклон се издвојува изразен студен фронт. Во…

ЛАВРОВ НА ГЕНЕРАЛНОТО СОБРАНИЕ НА ОН: ЗАПАДОТ Е ИМПЕРИЈА НА ЛАГИ, КОЈА ПОДГОТВУВА НОВА ЖЕШКА ТОЧКА…

Се подготвува нова фокусна точка на Балканот, не се спроведува бриселскиот договор кој ќе ја има истата судбина како договорите од Минск, вели Сергеј Лавров „Американците и Европејците даваат ветувања на речиси секој…