Browsing Category

НАСЛОВНА

Гоце бил бугарин… еве што кажал: „Ние се бориме за слободна и независна Македонија! Дали може да…

Македонија има свои интереси и своја политика. Тие им припаѓаат на сите Македонци. Оној што сака да работи на присоединувањето на Македонија кон Бугарија, Грција или Србија, тој може да се смета за добар Бугарин, Грк или Србин, но не и за…
Прочитај повеќе

Јонуз: Македонија е само она што сака меѓународниот фактор таа да биде, нити знаеме, нити сакаме да…

Македонија нема своја политика. Да имаше, многу нешта ке беа поинакви. И на внатрешен, и на надворешен план. Македонија е само она што сака меѓународниот фактор таа да биде. За тоа има повеќе…
Прочитај повеќе

Алтернатива незадоволна што Алијанса им ги зема ресорите: Ние сè уште не го добивме договореното,…

Зеќирија Ибрахими од Алтернатива вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека договорот за коалиција го потпишале со поранешниот премиер Зоран Заев, од кого побарале гаранции дека ќе биде…
Прочитај повеќе

Тасевски до Пендаровски: Дали сега сфативте во какви го*на не пикнавте со вашата љубовна бугарашка…

Пендаровски! Намерно не те нареков Така ќе ти се обратам ко ќе ја заслужиш таа функција и титула. Човече, мегафони на официјалната бугарска политика кон нас ти се закануваат со атентат. Таа…
Прочитај повеќе

Апасиев за сараите на Али Паша: Додека обичниот Албанец едвај врзува крај со крај, неговите елити се…

“Ситна роба, дучанчиња” Додека обичниот Албанец едвај врзува крај со крај, неговите елити се луксузираат како француски кралеви. за сараите на Али Паша: Додека обичниот Албанец едвај врзува крај со…
Прочитај повеќе

Миленко открива какво оружје било одземено од Бугари на влез во Македонија и зошто Бујар бил во…

Бугарите што доаѓале на чествуавње на Мара Бунева на граница им било одземено оржује меѓутоа целото тоа оружје било ножеви „рамбо“, нончаки, железа, шипки, ладно оружје. ЈАс сметам дека така…
Прочитај повеќе

Овој па бегалецов од правда! Груевски: Уставобранителите треба веднаш да бидат ослободени. Целта на…

Вчерашната иницијатива на адвокатите на луѓето кои низ политички монтиран процес ги осудија на долгогодишни затворски казни за случајот “27. април” е добра, но не целосна и не со соодветно образложение.…
Прочитај повеќе

Македонија на нова препрека: Бугарите изгласаа нова декларација во собрание која може да го врати…

На последната седница на собраниската Комисија за надворешна политика во Бугарија едногласно била усвоена декларација која мора да се достави на гласање во пленарната сала, јави известувачот на БГНЕС. Документот „категорично ги…
Прочитај повеќе

Ахмети со Ултиматум, нема веќе трпение: Уставот да се смени за 2 месеци

Лидерот на ДУИ Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на средба со преставници на бизнис секторот во Тетово истакна дека очекува уставните измени да се направат за два-три месеци, но, како што нагласи, тие мора да се случат оти се во…
Прочитај повеќе

Ахмети ја спука со Мицковски: Што знаеш ти за војна бе, си ја гледал само на телевизија

Јас не се занимавам со Христијан Мицкоски кој ми зборува за војна, тој не бил во војна, тоа го гледал само на телевизија, па јас сум молчел затоа што тишината е лек, истакна лидерот на ДУИ, Али Ахмети од Тетово откако…
Прочитај повеќе