ЈА ОТКРИ И ШПИОНАЖАТА НА ДИМИТРОВ! „ИСХОДОТ ЌЕ ОДЛУЧИ ДАЛИ ЌЕ ЖИВЕЕ ИЛИ ЌЕ УМРЕ“ Денеска пред…

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж нема да преживее доколку Велика Британија го екстрадира во Америка, предупредува неговата сопруга Стела. Високиот суд во Лондон денеска ја почнува обработката на последната жалба на која…

УБАВАТА КАТЈА ГО ОСВОИ СРЦЕТО НА РУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ? Се појави строго чувана тајна од Кремљ, НИКОЈ…

Според неофицијални информации , рускиот претседател Владимир Путин е во емотивна врска со ќерката на негов близок соработник која е 32 години помлада! Многу западни медиуми, меѓу кои и Њујорк Пост и Мирор, еден по…

МАЈКА ОД ПЕКОЛОТ: Украла 15.000 фунти од заштедата на синот со аутизам, а вака ги потрошила ПАРИТЕ…

Мајката која украла 15.000 фунти од заштедите на својот аутистичен син и ги потрошила парите на себе, доби условна казна од страна на Крунскиот суд во Борнемут . Во текот на судењето се дозна дека Шерил Линс (47) ги земала…

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ НАЈНОВОТО ДЕЛО КОЕ СДРЖИ 1000ци АРХИВСКИ ДОКУМЕНТИ ЗА ПОСТОЕЊЕ НА МАКЕДОНЦИТЕ

Најновото научно дело „Македонци, милениумски сведоштва за идентитетското име“ на историчарот Бранислав Светозаревиќ-Покорни, денесува досега необјавени и малку познати документи од домашните и светските архиви во кои се споменува етнонимот…

ДЕМОСТЕН ГИ РАЗОБЛИЧИ ГРЧКИТЕ ЛАГИ ЗА ФИЛИП 2РИ: ТОЈ Е ВАРВАРИН И МАКЕДОНСКИ ШТЕТНИК И НЕМА НИКАКВА…

Атињанинот Демостен за Филип II Македонски Во античкиот свет не постои земја, ниту јазик, ниту народ наречен Грци, а овој познат атински оратор и политичар Демостен, во неговите говори го дефинирал Филип II, дека не само…

ЗА ГЕРМАНИЈА И ШВАЈЦАРИЈА ИМА МАКЕДОНИЈА! СЕУШТЕ СЕ ПАТУВА СО СТАР ПАСОШ!

Официјално известување или потврда за ваквите одлуки не треба да се очекува од овие држави или барем од повеќето од нив зашто не би сакале да се доведат во непријатна позиција пред Грција Повеќе европски држави, дел од нив членки…

КАРАКАМИШЕВА РАЗГРМИ ПО ТАЛАТ: Злосторствата против човештвото НЕ ЗАСТАРУВААТ и не можат да бидат…

Тања Каракамишева Злосторствата против човештвото НЕ ЗАСТАРУВААТ и не можат да бидат предмет на амнестија! Тоа што некој згрешил во минатото и амнестирал злосторници не ја намалува…

ЧАУЛЕВ: БУГАРИТЕ СЕ ДИВИ ТАТАРСКИ ПЛЕМИЊА

ЧАУЛЕВ: „БУГАРИНОТ Е ТАТАР“ Во своја лична, приватна, необјавена поема, македонскиот револуционер и водач на ВМРО, Петар Чаулев ги опева Бугарите како „диви Татари“. Уште повеќе, тој вели оти Македонците се потомци на Древните…

ИЛОН МАСК ГО КОМЕНТИРА ЗАЗЕМАЊЕТО НА АВДИВКА: „КОЛКУ ПОДОЛГО, ТОЛКУ ПОВЕЌЕ УСПЕХ ЗА РУСИЈА“

Колку подолго трае конфликтот во Украина, „толку подобар успех ќе има Русија“, смета извршниот директор на Спејс Икс, Илон Маск. Милијардерот со јужноафриканско потекло повикува на прекин на огнот во Украина од 2022 година и…