УДАРНИ ВЕСТИ! Земја на НАТО му испрати брутална порака на Путин: „Ако ова се открие…“

Владимир Путин

За заклучоци, сепак, потребно е „да се чекаат конкретните и јасни резултати од истрагата“.

Руските бродови може да бидат спречени да минуваат низ Балтичкото Море доколку истрагата открие вмешаност на Москва во оштетувањето на гасната инфраструктура, изјави летонскиот претседател Едгарс Ринкевичс.

 

– Доколку се потврди некаква одговорност на Русија или на некоја друга земја. Па, тешко дека тоа е некоја друга земја. Тогаш би рекол дека, според мене, ќе се разговара за прашањето за затворање на Балтичкото Море за сите руски бродови – изјави Ринкевичс на ТВ3.

Според неговите зборови, такви разговори се уште не се водат, бидејќи за заклучоци треба „да се чекаат конкретни и јасни резултати од истрагата“.

 

– Всушност, првиот одговор е зголемувањето на патролите на НАТО. Сепак, би рекол дека во овие околности тоа е неопходно – додаде Ринкевичс.

 

Шведскиот министер за цивилна одбрана Карл Оскар Болин во вторникот изјави дека добил информација за оштетување на телекомуникацискиот кабел меѓу Естонија и Шведска.

Според него, кабелот бил оштетен истовремено со гасоводот Baltikkonector, пренесува Ria.ru.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа