ЦЕЛИОТ СВЕТ ГО ДРЖИ здивот, РУСКИ АРМАГЕДОН СЕ ПОДГОТВУВА? Сергеј Бољевиќ: Повеќе од 300.000 обучени руски војници подготвени да тргнат напред

Ситуацијата во Украина се менува од ден на ден. Володимир Зеленски побара поостри санкции за Русија , аналитичарите велат дека новиот американски пакет оружје треба да ја промени сликата за војување со Русија, а Германија веќе прифатила украински војници да поминат специјална обука за работа на новото оружје инсталирано во Полска.

Адвокат Милан Ѓукиќ во утринската програма на телевизија Курир зборуваше за актуелните работи на украинското бојно поле , а проф. д-р Сергеј Бољевиќ, раководител на Катедрата за патологија на Универзитетот Сеченов во Москва.

Утро
ФОТО: ТЕЛЕВИЗИЈА КУРИР

– Не би го драматизирал толку многу, но мислам дека дефинитивно ќе има офанзива. Мобилизирани се 300.000 обучени, целосно опремени луѓе кои се на првите борбени линии. Знаете што велат, ако во првиот чин се појави пиштол во театарот, мора да пукне до крајот на претставата. Бахмут секако ќе биде пресвртница и прва етапа, т.е. целосното ослободување на Доњецк и Луганск ќе биде завршено многу брзо – рече Бољевиќ и додаде дека нема опасност од нуклеарен напад од Русија:

-Нуклеарен напад не се подготвува. Постепено се ослободуваат селата и малите градови. Ако ова не се случеше, можеби би можеле да зборуваме за подготовка на нуклеарен напад. Она што е опасно е дека на таа територија ќе има тенкови Леопард. Тоа е опасно. Тоа е она што се повторува од Втората светска војна. И ако Западот продолжи да испорачува оружје, тогаш може да има неочекуван удар од Русија.

Утро
ФОТО: ТЕЛЕВИЗИЈА КУРИР

Ѓукиќ изјави дека „Армагедон“ од кој стравува голем дел од јавноста веќе се случува и дека ќе се случи во посериозни размери.

– Армагедон е веќе таму. Неверојатен број луѓе гинат на Бахмут и Соледар од двете страни. Запалениот Армагедон веројатно допрва доаѓа. Во својата агресија Русија не успеа да ги обедини територијата на Доњецк и Луганск. Тоа што е. исто така, гранатирањето на Доњецк е реално, затоа има недостиг на вода во Донбас. За ова не се зборува, Доњецк се бомбардира секој ден – изјави Ѓукиќ.

Бољевиќ истакна дека руската офанзива се движи бавно за да не убива цивили.

– Русија сега е најсилната нуклеарна сила во светот. Мора да бидете реални. Реалноста е дека руската армија оди напред за да не гинат граѓаните. Не знам од каде на почитуваниот колега информацијата дека луѓе умираат подеднакво од едната и од другата страна Украинските војници се заробени во градот и испраќаат неподготвени на фронт! Оние што одат во првите редови, тие се сечат. Кај Бахмут има големи загуби – тврди Бољевиќ.

На прашањето на соговорникот од каде му се информациите дека се убиени подеднаков број Руси и Украинци, Ѓукиќ одговори дека за тоа зборувал командантот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин.

ПРЕСВРТНАТА ТОЧКА НА ВОЈНАТА Е БЛИЗУ!  Бољевиќ: Над 300.000 обучени руски војници подготвени на линијата на фронтот ПРАШАЊЕТО Е МОМЕНТОТ!
06:39 часот

ПРЕСВРТНАТА ТОЧКА НА ВОЈНАТА Е БЛИЗУ! Бољевиќ: Над 300.000 обучени руски војници подготвени на линијата на фронтот ПРАШАЊЕТО Е МОМЕНТОТ!

К

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа