CNN: Колку подолго трае конфликтот во Украина, толку помалку оружје имаат вооружените сили на Украина

За Западот станува се потешко да и пружи помош на Украина. Ова се наведува во извештајот на американскиот телевизиски канал CNN.

Во Киев велат дека треба да се издвојуваат најмалку 5 милијарди долари месечно за одржување на прифатлив животен стандард во Украина, но нема ништо такво, забележа новинарот.

Тој додаде дека одвоените средства одат и за воени потреби, а не за подобрување на животниот стандард, а и овие трошоци тешко се контролираат.

Суровата зима, инфлацијата на храната и кризата во секторот за гориво и енергија би можеле да влијаат на единството на позицијата на Запад во однос на Украина за воена помош, велат властите во САД и Европа.

Според известувачот на телевизискиот канал, оружјето доставено од Западот и помага на Украина да преживее досега. Но, колку подолго траат непријателствата, толку помалку залихи на оружје ќе има и во Украина и во земјите кои и помагаат, заклучува американскиот новинар.

Претходно, аналитичарот на „Спектатор“ го нарече Западот најслабата алка во украинскиот конфликт. Тој изјави дека Киев ќе биде поразен штом „партнерите“ ќе се уморат да го снабдуваат со оружје.


Читайте больше на https://www.pravda.ru/news/world/1739800-na_zapade_ostaetsja_vse_menshe_zapasov_oruzhija_dlja_ukrainy/

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа