ШОК ВО КРЕМЛИН: Шефот на 5-та управа на руската разузнавачка служба ФСБ одведен во затвор – ПРИЧИНА МНОГУ ОПАСНА

Неодамна разрешениот шеф на 5-та управа на руската разузнавачка служба на ФСБ, генерал-полковник Сергеј Беседа, е префрлен во најекслузивниот московски затвор Лефортово.

Тоа го објави на својот Твитер најпознатиот руски истражувачки новинар Андреј Солдатов , а го објави независниот руски портал Медуза.

Андреј Солдатов вели дека таму е приведен поранешен висок функционер на тајната служба на Путин, а се потсетува дека во доцните 1990-ти, пред да биде назначен за наследник на Елцин, Путин бил на чело на ФСБ, наследник на КГБ. под друго име.против него го води Главниот воен истражен оддел на Истражниот комитет на Русија

Се сомнева дека бионот би можел да биде „американски крт“, односно соработник на ЦИА кој ги информирал Американците за руските воени и разузнавачки планови за нападот на Украина.

Имено, 5-тата управа на ФСБ е задолжена за шпионска и разузнавачка мрежа и контрола над земјите од поранешниот СССР, особено Украина. Токму 5-та управа и Беседа направија разузнавачки подготовки за интервенцијата во Украина.

Кога пропадна планот за брз воен успех, Путин започна пресметка во разузнавачката заедница и военото раководство, па дури се шпекулира дека министерот за одбрана Сергеј Шојгу, кој само повремено, речиси маргинално, се појавува во јавноста, би можел да стане жртва на чистката. Во Москва се шират гласини дека Путин го обвинува за неуспехот на планираниот „блесок на војна“ во Украина, пренесува Јутарњи лист.

Се потсетува дека Сергеј Беседа прв паднал на виновниците во таа потера.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа