Се спрема војна на Косово? Конвој од оклопни возила РОСУ се движи кон српските општини

Колона оклопни возила на специјалните единици во моментов се движи од Приштина кон северот на Косово и Метохија.

Оклопните возила на поранешна РОСУ по правило прво се собираат во базата Белведере, каде тргна и оваа колона, јавуваат медиумите.

Вакви возила, со вооружени членови на РОСУ, секогаш прво се стационирани во Јужна Митровица пред упадот на северот на Косово и Метохија.

За денеска во 12 часот се закажани мирни протести на Србите во Грачаница во Косовска Митровица поради насилството на Албин Курти и одлуката за забрана на Србите од основните човекови и демократски права.

Косовската полиција демантира дека Специјалната единица денеска отишла на север поради некоја конкретна активност.

Портпаролот на косовската полиција Баки Келани за Коха изјави дека движењата на Специјалната единица се нормални.

Да потсетиме, претседателот на Србија, Александар Вучиќ синоќа предупреди на акциите на Приштина.

„По налог на Албин Курти, Билјана Стевановиќ денеска беше отстранета од косовските институции на српските судии. Разрешувањето на сите српски команданти и полицајци кои беа на седницата на Советот за национална безбедност е подготвено за претпладне, рече тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа