БЕРЛИН СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ГОЛЕМА ВОЈНА! ГЕРМАНЦИИ, ДОНЕСЕТЕ ПРВА ПОМОШ, ЛЕКОВИ, ВОДА, ХРАНА, РАДИО, БЛИСКИ ВО ЗАСИЛНИШТА… Паника и во другите европски земји!

Низ Европа владее хаос поради последиците од санкциите што ЕУ ги воведе кон Русија. Жителите на Стариот континент повеќе не се плашат само дали ќе набават храна и гас, туку властите сериозно ги подготвуваат и за војна.

Граѓаните во Германија во последните денови добиваат известувања за да се подготват за најлошото сценарио! Според националната германска телевизија АРД1, локалните власти ширум земјата нашироко дистрибуираат летоци со совети до населението за тоа што им е потребно за да преживеат 14 дена во засолништето доколку отидат во војна.

Така, „листата за преживување“ наведува дека во мала торбичка пакуваат вода за пиење, лекови, комплет за прва помош, батериска ламба, свеќи, како и радио на батерии. Од храна треба да имаат конзерви со готови оброци, како и најважните документи.

Слично известување дошле и Австријците, кога им било кажано да складираат храна најмалку две недели. Поради ваквите апокалиптични предупредувања во земјите од ЕУ, населението продолжува да ги празне полиците, а цените на основните намирници од час во час вртоглаво растат. Некои земји исто така имаат големи проблеми да обезбедат енергија и греење за своето население.

Нема гас

Изминативе денови многу Австријци добија известувања од операторите со гас на нивните домашни адреси дека им се нудат значително повисоки цени или раскинување на актуелниот договор поради превисоките цени на бензинот на светскиот пазар.

„Принудени сме да реагираме на состојбите на пазарот “, се вели во писмото упатено до граѓаните, во кое се објаснува дека поради недостиг на гас мора да ја ограничат испораката и да ги зголемат цените.

Како што објаснуваат, има договори со загарантирана цена на одреден временски период, а токму корисниците на тие договори сега добиваат писма за раскинување на договорот. Од почетокот на годинава 30 оператори со електрична енергија и четири оператори со гас ги покачија цените. Поради високата цена на гасот, поголемите „играчи“ уште порано ги покачија цените, а дел од нив престанаа да примаат нови корисници со образложение дека прво мора да обезбедат снабдување со постоечките. Така, од почетокот на годината цената на бензинот толку скокна што просечно домаќинство ќе треба да издвои најмалку дополнителни 50 евра за месечна сметка. Така тие што платиле 500 евра ќе платат 750, ако воопшто имаат бензин.

Во голема неволја е и Грција. Се предвидува дека оваа година само за увоз на енергија ќе потрошат дури 14,3 милијарди долари, наспроти 3,5 милијарди долари во цела 2020 година!?! Увозот на сурова нафта ќе достигне 9,1 милијарди долари, а природен гас 3,7 милијарди долари, објавија локалните медиуми. Тие посочуваат дека глобалниот шок поради скокот на цените на енергијата ќе има толку големо влијание врз грчката економија што вкупните трошоци за енергија во Грција ќе изнесуваат речиси 12 отсто од бруто домашниот производ на земјата, приближно четири пати повеќе од претходно. .

Друга земја која беше преплавена од бранот поскапувања во последните денови е Италија. Најдрастично поскапе горивата, поради што веќе се подготвува штрајк на камионџиите и таксистите.

Србинката Соња Игрутиновиќ, која работи како преведувач во судот и полицијата во Џенова, вели дека сите цени рушат рекорди.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа