(МАПА) Тежок пораз на Украина! Русија го проби фронтот на две места! Војниците на Путин слават, армијата официјално потврди!

(МАПА) Тежок пораз на Украина! Русија го проби фронтот на две места! Војниците на Путин слават, армијата официјално потврди!

Руските сили ја зазедоа Артјомовска во Луганската народна република и Тимовка во областа Харков, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Местата според последното соопштение ги зазедоа единиците на групата сили „Запад“. 

 

Вчера, да потсетиме, министерството потврди дека  е ослободен и Старомајроско во ДНР.

 

 

Групата трупи „Запад“ ги порази силите на 3-тиот напад, 14-та и 28-та механизирана бригада на вооружените сили на Украина во областите на Купјанск, Харковската област и населбата Невски во ЛНР.

 

Уништени се повеќе од 560 украински војници, 5 возила, 1 самоодно пиштол „Краб“ од 55 мм (Полска), хаубица М777 калибар 155 мм (САД), 2 хаубици Д-30 122 мм, 2 станици за електронско војување, 2 складишта за муниција.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа