Колапс на Украина! Шокантни вести од напред! Пукна одбраната на клучниот град, Русите го нападнаа центарот и го преполовија!

Колапс на Украина! Шокантни вести од напред! Пукна одбраната на клучниот град, Русите го нападнаа центарот и го преполовија!
Денеска во градот Авдеевка се случи значителен колапс на украинската одбрана, додека припадниците на руската Спецаназ од 114, 115 и 30 бригада успеаја да навлезат длабоко во центарот на градот.

Руските сили воспоставија одбранбени линии на централните улици, што ја пресече Авдеевка на два дела.

Во северниот дел на градот, американските тенкови Абрамс беа забележани за прв пат од почетокот на конфликтот. 

Вооружените сили на Украина сега се изложени на предизвикот на руското присуство во самото срце на Авдеевка, што досега не беше случај. 

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа