ОВА Е ДЕВОЈКАТА КОЈА ПОЧИНА ВО БЕЛГРАД: Нејзиното момче открива грозоморна приказна од авионот: “ИМАШЕ СИЛИ БОЛКИ И ТЕШКО ДИШЕШЕ”

Девојче

Нашите лекари открија дека при интервенцијата во Турција и е пресечено тенкото црево што довело до инфекција.

Морган Рибеиро (20) од Велика Британија, која имаше операција на желудникот во Турција, почина во Белград откако и се слошило во авионот додека се враќала дома.

 

Морган отпатува во Турција со своето момче на почетокот на јануари за да направи операција на стомакот, која платил околу 3.000 евра. Младата девојка се одлучила на овој потег затоа што била малтретирана поради нејзината прекумерна тежина, а не сакала да биде на долга листа на чекање во Британија, според Дејли Мејл.

Таа беше оперирана во Турција на 5 јануари, а три дена подоцна и беше кажано дека е безбедно да се врати дома. Морган и нејзиното момче Џејмс Брустер (19) се качиле во авионот за Лондон, но за жал и се слошило за време на летот, поради што авионот бил итно приземјен во Белград, каде Морган и покрај сите напори на нашите лекари, почина.

Нашите лекари открија дека при интервенцијата во Турција и е пресечено тенкото црево што довело до инфекција.

За време на операцијата, лекарите морале да отстранат повеќе од 10 сантиметри од тенкото црево, но на 9 јануари Морган доживеала срцев удар, поради што била ставена во индуцирана кома. Четири дена подоцна таа почина во болница во Белград.

Семејството на младата Британка соопшти дека не знаеле дека таа ја планирала операцијата. Сè дознале само неколку дена пред да замине за Турција и биле многу загрижени.

 

Нејзината сестра Кејли (26) ја молела да не се оперира поради многуте ризици. Мајката на Ерин (44) започнала кампања за собирање пари, за телото на Моргана да биде доставено во Англија.

 

– Како дете постојано била малтретирана, бидејќи секогаш имала проблеми со прекумерната тежина и и било многу тешко – таа изјави Ерин за британскиот Independent.

 

Мајката објаснува дека не знаела за операцијата додека Морган не влезе во авионот.

 

-Кога дознав дека веќе е доцна, таа веќе беше во авионот. Имав лошо чувство, бидејќи слушнав секакви приказни за Турција. „Никогаш не сакав ова да и се случи на мојата ќерка“, рече Ерин.

 

Според британските медиуми, Морган имал онлајн консултации со турската компанија во септември 2023 година, а операцијата ја закажала за јануари.

 

Нејзиното момче тврди дека болничкиот персонал и преведувачите во Турција не ги спомнале опасностите од операцијата пред Морган да влезе под нож.

Организацијата што го поврза Морган со хирургот во Турција тврди дека тој не направил ништо лошо.

Нејзиното момче се сеќава дека таа имала силни болки на летот за дома и дека била жешка.

– Стјуардесата и дала мраз и вода, а додека дишела потешко, ја однеле до предниот дел на авионот каде има повеќе простор и ставиле маска за кислород. на неа. Јасно ми беше дека нешто не е во ред – рече момчето.

WizzAir потврди дека летот Истанбул-Лондон принудно слетал во Белград, бидејќи на патникот му била потребна итна медицинска помош.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа