Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1164

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1165

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1166

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1177

Толку ми смрдеше од уста, што му се гадев на сопствениот маж!

 

Непријатниот здив од уста е проблем кој го мачи речиси секој втор човек на планетава. Иако може да постојат безброј причинители за овој проблем, сепак најчестите се наоѓаат во внатрешноста на усната шуплина.

Остатокот од причинителите се проблеми со внатрешните органи, проблеми со дишните патишта, метаболни пореметувања или некои други здравствени состојби.

Лицата кои го имаат овој проблем најчесто се срамат кога се друштво, бидејќи стравуваат дека некој ќе го почувствува лошиот здив од нивната уста.

За тој проблем постојат еднократни помошни средства како што се мастики за џвакање или ментол бонбони или некои освежувачи за уста, но тие секако, не се решение за овој проблем.

Честопати причинител може да биде и нехигиена на устата, што не значи нужно редовно миење на забите, туку и редовна посета на стоматолог за отстранување на забниот камен, кариесот и воспалените непца (џебови).

После јадење устата станува расадник на бактерии, а ако немате навика после секое јадење да ги миете забите, храната која останува помеѓу забите, може со текот на времето да предизвика многу непријатен мирис.

Проблемот можете да го решите со следниот рецепт:

Потребни состојки:

  • 2 лимони
  • 1 чаша топла вода
  • ½ лажица цимет во прав
  • 1 лажица мед
  • 1 лажичка сода бикарбона

Постапка:

Прво во еден сад измешајте сок од лимон со цимет и мед. Потоа додадете ја содата и водата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа