„ПАЦИЕНТИТЕ СЕ ИЗНЕНАДУВАНИ КОГА ЌЕ ДОЈДАТ НА ПРЕГЛЕД И ЌЕ МЕ ВИДАТ“ Свесна е дека не личи на лекар, но не се откажува од својот животен стил

Жена
Никогаш не би рекле дека овој доктор се занимава со бодибилдинг.

Докторката и бодибилдерка од Калифорнија, Стејси Наито, вели дека таа не е тип на личност што луѓето очекуваат да ја видат кога ќе одат на лекување. Причината за тоа се крие во нејзиниот атрактивен екстериер, кој воопшто не се срами да го покаже.

 

– Дефинитивно чувствувам дека луѓето ми обрнуваат повеќе внимание поради комбинацијата на мојата медицинска кариера и мојата вклученост во бодибилдинг и фитнес. Изгледа дека многу луѓе мислат дека не е соодветно за лекар, особено за жена, да се натпреварува во светот на бодибилдингот, бидејќи тоа значи дека таа мора да излезе на сцената во бикини и да го покаже своето тело. Сепак, сакам да ги кршам стереотипите – рече таа.

Како што пишува таблоидот „Сан“, таа гордо ја носи титулата најубава докторка на светот и тоа и е голема чест.

 

– Знам дека луѓето не очекуваат лекарите да бидат привлечни или секси, како докторското палто да исклучува жешкост и привлечност. Иако не се сметам себеси за гламурозна, се гордеам што сум жена, сум женствена и сензуална кога станува збор за мојот личен изглед. Низ годините имаше фрустрирачки ситуации каде што ме критикуваа едноставно затоа што сум атрактивна жена која е докторка – тврди Наито.

 

Како што вели, првпат слушнала дека не личи на докторка кога била на факултет.

-Кога сè уште бев на медицинското училиште, ми пријде еден жител и рече дека не „изгледам на лекар“ затоа што сум убава и фит. Тој продолжи дека веројатно поради тоа нема да ме сфатат сериозно како доктор.Имав и многу пациенти кои изразуваа загриженост.поради мојот изглед,како да сум привлечна некако го намалува мојот кредибилитет како доктор.Има многу критики за професионалците кои избираат да се моделираат, да ги покажат своите тела во бикини или фитнес облека, а во спротивно одбиваат да останат покриени и ултра-конзервативни“, вели таа.

 

За крај изјавила дека нема да се откаже од љубовта кон фитнесот.

 

-Одбивам да попуштам на таквите стереотипни начини на размислување и не се плашам да се залагам за себе кога станува збор за груби и нељубезни зборови од луѓе кои се толку тесногради – заклучи таа на крајот.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа