ДО СЕГА НЕ ВИДЕН НАПАД СО РУСКИ ДРОНОВИ НАД УКРАИНА

Во текот на ноќта, РУСИЈА изврши голем напад со беспилотни летала врз Украина, погодувајќи инфраструктурни објекти на југот и северот на земјата, соопшти утрово украинската армија.

 

Украинската противвоздушна одбрана собори 29 од 38 беспилотни летала Шахед од иранско производство, лансирани од територијата на Русија, објави Военото воздухопловство.

Воздухопловните сили велат дека нападот врз многу украински региони траел од 20 часот во петокот до 4 часот наутро во саботата по локално време.

 

Јужната воена команда објави дека е погоден објект на енергетска инфраструктура во регионот на Одеса. Оштетена е и административната зграда, а во нападот е ранет и еден цивил, се вели во соопштението на апликацијата за пораки Телеграм.

 

„Оштетени се две згради, мета на дронови беше и Киев“
Во северниот украински регион Чернихив, на границата со Русија и Белорусија, во ноќниот штрајк беа оштетени две инфраструктурни згради, соопшти армијата.

 

Мета на беспилотните летала беше и Киев, соопштија официјални лица, додавајќи дека сите беспилотни летала тргнале кон главниот град биле соборени.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа