Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1164

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1165

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1166

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1177

(ВИДЕО) Путин зборуваше германски и ја запали Европа! Светот гледа и не верува, зборовите на рускиот лидер како молња се проширија низ мрежите!

(ВИДЕО) Путин зборуваше германски и ја запали Европа!  Светот гледа и не верува, зборовите на рускиот лидер како молња се проширија низ мрежите!

Споделете ја веста

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска ги осуди критиките на поранешниот германски канцелар Герхард Шредер, кои моментално се актуелни во Германија.

 

– Значи, сакам да кажам – колку подалеку од Шредер, толку е поблиску до Ентони Рота, претседателот на канадскиот парламент, кој сочувствува со нацистите. А за да ме слушнат во Германија, дури ќе се обидам да кажам на германски –  одговори Путин и на германски ја повтори фразата за Шредер и Рот. 

 

 

Според претседателот на Русија, во Германија има многу пристојни луѓе и многумина ќе го слушнат ова.

Шредер вчера изјави дека САД не и дозволиле на Украина да ги продолжи мировните преговори со Русија минатата година.

 

Тој во интервју за „Берлинер цајтунг“ вели дека украинската страна на чело со Рустем

Умерова, на мировните преговори во март 2022 година во Истанбул, не се согласи на мир, бидејќи тоа не и беше дозволено.

 

Шредер изјави дека првично Украинците биле принудени да разговараат за сите прашања поврзани со мировните преговори со Русија со Вашингтон и дека во тоа време Киев бил подготвен да се откаже од членството во НАТО и да разговара за Крим.

 

– Но на крајот ништо не се случи. Мој впечаток: ништо не можеше да се случи, бидејќи се друго беше решено во Вашингтон –  изјави Шредер.

Тој оцени дека европските дипломати не успеале во посредништвото за постигнување мировен договор меѓу Русија и Украина.

Како резултат на тоа, Русија сега ќе има поблиски односи со Кина, што Западот не требаше да го дозволи, рече Шредер.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа