Париз експлодираше! Големи нереди на улиците на француската престолнина: Полицијата го евакуираше Трг Република

Париз експлодираше!  Големи нереди на улиците на француската престолнина: Полицијата го евакуираше Трг Република

 

Споделете ја веста

Француската полиција итно евакуираше неколку илјади луѓе кои вечерва учествуваа на пропалестинскиот собир на Плоштадот на Републиката во Париз.

Неколку илјади луѓе се собраа на плоштадот до околу 18.30 часот, по што интервенираше полицијата, пренесува Фигаро.

 

Францускиот весник претходно објави дека средбата е забранета, но подоцна објави дека управниот суд ја укина забраната.

Собирот го организираа здружението ЦАПЈПО Европалестинци и Новата антикапиталистичка партија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа