Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1164

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1165

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1166

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1177

„Се уште се криеме“ Расте бројот на израелски жртви! Завладеа хаос, Палестинците со булдожери ги рушат оградите на границата со Газа (ФОТО+ВИДЕО)

„Се уште се криеме“ Расте бројот на израелски жртви!  Завладеа хаос, Палестинците со булдожери ги рушат оградите на границата со Газа (ФОТО+ВИДЕО)

Споделете ја веста

Рано утрово беа извршени масовни ракетни напади на територијата на јужен и централен Израел, а одговорноста за нападите ја презеде палестинската фундаменталистичка групација Хамас.

Израелските одбранбени сили објавија снимки од некои од нивните напади врз цели на Хамас

 

 

Пукање во близина на Кибуц Урим

Учесниците на фестивалот на отворено во близина на Кибуц Урим во јужен Израел опишаа застрашувачки сцени кога избувнаа пукотници и следеше итна евакуација.

– Слушнавме истрели и веднаш почнавме да бегаме. Сè уште се криеме –некои од нив изјавија за „Џерусалим пост“.

Десетици милитанти преминаа од Појасот Газа во Израел, а некои се чини дека стигнаа до овој фестивал на отворено каде што отворија оган врз толпата.

Зборуваше и Шолц

 

 

Палестинците користат булдожери за да ја урнат оградата на границата со Газа

 

 

 

Шарл Мишел го осуди нападот

 

 

Се зголемува бројот на жртви

Најмалку 22 лица се убиени од почетокот на утринава масовен напад на палестинската милитантна организација Хамас врз Израел, соопшти израелската служба за итни случаи Маген Дејвид Адом, пишува Тајмс оф Израел.

Терористичките ќелии на Хамас од Газа се инфилтрираа во бројни заедници на југот на Израел, а покрај тоа, илјадници ракети беа истрелани кон центарот и јужниот дел на земјата. Нападот трае од околу 6:30 часот по локално време.

Се очекува да се зголеми бројот на загинати, а досега се потврдени речиси 300 ранети во овој напад. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска, по ракетните напади на Хамас и упадот на неговите членови на израелска територија, изјави дека Израел е во војна.

„Велика Британија недвосмислено ги осудува ужасните напади на Хамас“

Велика Британија „недвосмислено го осудува“ денешниот ненадеен напад на палестинската исламистичка организација Хамас врз Израел, изјави министерот за надворешни работи Џејмс Клеверли.

– Велика Британија недвосмислено ги осудува ужасните напади на Хамас врз израелските цивили. ОК секогаш ќе го поддржува правото на Израел да се брани – Ведро рече во објава на социјалните мрежи, пренесува Ројтерс.

ИД: Хамас влезе во Израел по копно, море и воздух

Милитантите на Хамас влегле во Израел од Газа по копно, море и воздух користејќи параглајдери, изјави на брифингот за медиумите портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ), потполковник Ричард Хехт.

Тој рече дека борбите се водат на следните места: на преминот Ерез, во воените бази Нахал Оз, Маген, Кибуц Бери, Рехим и Зиким и во Кфар Аз.

Хехт одби да одговори на прашањата на новинарите дали Израел има разузнавачки информации за тоа дали нападот ќе се случи. Тој додаде дека армијата ќе повика илјадници резервисти.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа