Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1164

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1165

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1166

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1177

Киев тргна на руска територија со страшно оружје! Русите вршат контранапад на главните фронтови, соопшти Генералштабот на Украина!

Киев тргна на руска територија со страшно оружје!  Русите вршат контранапад на главните фронтови, соопшти Генералштабот на Украина!

Споделете ја веста

Касетна муниција на руската села

Киев денеска пукаше со касетна муниција во руско село во близина на украинската граница, при што беа оштетени неколку куќи, објави гувернерот на областа Брјанск, Александар Богомаз. Според првичните информации, нема жртви во гранатирањето на селото Климово, напиша Богомаз на Телеграм, пренесува РИА Новости.

Тој додаде дека се оштетени неколку станбени и помошни објекти. Ројтерс вели дека не можел независно да ја потврди изјавата на рускиот функционер, која тој ја дал без да обезбеди визуелни докази. Немаше коментари од Украина.

Украина доби касетна муниција од САД, но вети дека ќе ја користи само против непријателските војници. Руските власти во Брјанск и другите региони кои граничат со Украина постојано го обвинуваат Киев за неселективно гранатирање.

Округот Климовски е еден од шесте погранични окрузи на Брјанската област, се граничи со регионот Чернигив во Украина и е редовно изложен на гранатирање, наведува агенцијата РИА Новости.

Фото:ЕПА

 

 

Руски контранапади на главните фронтови

Во утринската изјава, украинскиот Генералштаб известува за руските контранапади на сите главни фронтови:

Во правец на Запорожје – западно од Вербовој и југоисточно од Мала Токмачка. 

На Времевски ивица – кај Старомјорски и Ровнопоље.

Јужно од Бахмут – во областа Андреевка. Се вели дека сите овие напади биле неуспешни.

Истовремено, тие наведуваат дека „вооружените сили на Украина ја продолжуваат офанзивната операција во правец на Мелитопол, како и офанзивните (нападни) операции во насока на Бахмут, предизвикувајќи штета на окупаторските сили во однос на персоналот и опремата. , зајакнувајќи се на окупираните линии и исцрпувајќи го непријателот“.

 

Руските војници запалија упориште на украинските вооружени сили во близина на Купјанск

Руските трупи, користејќи тешки системи за фрлање пламен, го уништија непријателското упориште во правец на Купјанск, изјави за РИА Новости воениот експерт, пензионираниот потполковник на LNR Андреј Марочко.

– Во реонот на населбата Новоселовское, со помош на воздушно извидување, идентификувано е непријателско упориште, каде што е лоциран вод со пешадиско борбено возило „Бредли“. Војниците беа погодени од тежок пламенофрлачки систем врз персоналот и опремата на непријателот– рече експертот, повикувајќи се на извори од фронтот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа