Критично! Се решава судбината на Украина! Шокантни вести доаѓаат од фронтот, Зеленски фрли се што има во борба да ја пробие руската одбрана!

Критички!  Се решава судбината на Украина!  Шокантни вести доаѓаат од фронтот, Зеленски фрли се што има во борба да ја пробие руската одбрана!

 

Рашири го зборот

Во својата летна контраофанзива, која започна во јуни, Киев користи не само западно оружје, туку и прави свое или ги прилагодува постојните. Ваквите решенија се покажуваат како клучни во пошироките воени напори на Украина.

Украинските власти соопштија дека успеале да ги пробијат клучните руски одбранбени линии во југоисточниот дел на земјата благодарение на оклопните возила добиени од Соединетите држави., пишува „Инсајдер“.

Украинците ја пробија таканаречената линија Суровикин, слоеви на руска одбрана полни со пречки за оклопни возила и мински полиња, како што изјави украинскиот командант за Вашингтон пост.

„Штрајкерите“ во акција

Киев првпат ги испрати овие возила од САД – наречени „напаѓачи“ – во борба во август во јужниот регион Запорожје. Украинскиот пробив беше мал и наиде на силен руски оган, но украинските команданти работат на тоа да донесат повеќе возила во помалку утврдените области на линијата.

– Пробиваме –изјави украински офицер за Вол Стрит Журнал.

Институтот за проучување на војната (ISW) на 21 септември соопшти дека способноста на Украина да ги стави „напаѓачите“ преку „најстрашната руска одбрана“ е важен знак за напредокот на нивната контраофанзива. ISW изјави дека се развива „многу динамична ситуација“ во украинската контраофанзива околу Орихив на запад од регионот Запорожје.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа