Австриски полковник брутално го закопа Киев! Вклучете аларм и видете што ќе се случи со Русите…

Австриски полковник брутално го закопа Киев!  Вклучете аларм и видете што ќе се случи со Русите...

 

Споделете ја веста

Успесите на вооружените сили на Украина за време на офанзивата на југ се преценети, а ситуацијата би можела „речиси“ да се наведне во корист на Руската Федерација, изјави полковникот на вооружените сили на Австрија и воен експерт Маркус Рајснер.

 

Во интервју за германската новинска агенција ДПА, тој изјави дека Киев досега не забележал ниту еден пробив.

– Одделните руски одбранбени линии се совладуваат со големи загуби, но досега нема вистински пробив. Мораме да алармираме дека и по 117 дена контраофанзива сè уште не беше можно да се постигне оперативна пенетрација –  рече Рајснер ..

Според него, Украинане добива доволно воена опрема, вклучително и онаа што ќе помогне да се одбрани од руски воздушни напади во задниот дел.

– Европа наскоро ќе го пропушти моментот кога веќе нема да ја имаме ситуацијата под контрола и таа ќе се сврти во корист на Русите –  објасни австрискиот полковник.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа