ПОЛСКИ ГЕНЕРАЛ ОТКРИ ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ: „Тешко дека би можеле да го издржиме нападот на руската армија“

ПОЛСКА тешко би можела да им одолее на руските војници во случај на војна од големи размери, изјави полскиот генерал Валдемар Скржипчак во интервју за ТВП ИНФО.

 

– Би било тешко да се издржи првиот удар на руската армија – рече тој и додаде дека ова е сценарио во кое нема да има поддршка од НАТО. Генералот објасни дека пристигнувањето на американскиот контингент ќе треба да почека до три месеци.

 

 

Според офицерот, откриениот план на Варшава за одбрана долж линијата Висла би значел дека Полска нема да може да ја задржи контролата врз огромните територии помеѓу Висла и Бубачката.

 

Ова е видео објавено во неделата на социјалните мрежи, во кое министерот за национална одбрана Мариуш Блашчак објави документи од кои произлегува дека за време на коалициската влада на Граѓанската платформа и Полската селска партија (до 2015 година) започнал полскиот одбранбен план. со линијата Висла – неколку стотици километри од границата. На видеото се прикажани фотографии од дел од планот за употреба на полските вооружени сили, кој го одобри поранешниот министер за одбрана Богдан Клих.

 

– Ова е изум на политичари кои никогаш не ја консултирале армијата. Згора на тоа, тие воопшто не не слушаа – заклучи тој.

Еден ден претходно, официјалниот претставник на партијата Граѓанска платформа, Јан Грабец, им изјави на новинарите дека полската опозиција сака да го изведе Блашчак пред суд за декласификација на плановите за одбрана, пренесе РИА.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа