Ердоган остро му одговори на американски медиумски новинар

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган - РИА Новости, 1920 година, 19.09.2023 година

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изрази незадоволство од американскиот новинар на PBS, Амне Наваз, кој постојано се обидуваше да го прекине турскиот лидер кога одговараше на прашање за активистот за човекови права Осман Кавала, кој беше осуден на доживотен затвор.
„Зошто ви пречи ова толку многу? Турција е правна држава. Во правна држава такви одлуки носи судството. Ако судството донело одлука во оваа насока, тогаш да го почитуваме таа одлука на судството. Не можам да зборувам во име на судството. Оваа личност, која ја спомнавте (Кавала) беше финансиер на протестите“, рече Ердоган.

 

„Немате право да прекинувате. Ќе ја почитувате, ќе ја почитувате одлуката на судството“, нагласи турскиот лидер.
Кавала е познат турски активист за човекови права, основач на културната фондација Anadolu Kültür AŞ, која, особено, поддржува проекти на етничките и верските малцинства, често со меѓународен фокус, вклучително и помирување меѓу турското и ерменското население и мирот решение за курдското прашање. Во февруари 2020 година, турскиот суд го ослободи Кавала од обвиненијата за вмешаност во обид за соборување на владата во случајот со протестите во паркот Гези во Истанбул во 2013 година, но истиот ден обвинителството во Истанбул издаде нов налог за негово апсење . Кавала беше повторно обвинет, овој пат за учество во обидот за државен удар во Турција во јули 2016 година. Претходно судот го осуди Кавала на доживотен затвор.
Претходно амбасади на 10 земји – Канада , Франција , Финска , Данска , Германија , Холандија , Нов Зеланд , Норвешка , Шведска и САД– ја повика Турција да ја ослободи Кавала, која е обвинета за вмешаност во обид за соборување на владата. Турското Министерство за надворешни работи ги повика амбасадорите на овие земји и ги потсети на потребата од почитување на Виенската конвенција за дипломатски односи. По ова, Ердоган објави дека дал инструкции овие амбасадори да се прогласат за персона нон грата. Амбасадата на САД во Турција на крајот на октомври изјави дека не се меша во внатрешните работи на други земји. Неговиот пример го следеа и другите амбасади. Како резултат на тоа, Ердоган изјави дека инцидентот е завршен. Американскиот Стејт департмент подоцна соопшти дека САД изразуваат длабока загриженост за доживотната казна на Кавала и исто така повикуваат на негово ослободување.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа