МЕРКО НЕ ГИ ПУШТИЛ БУГАРИТЕ ДА РЕГИСТРИРААТ ЗДРУЖЕНИЕ ВО СТРУГА! ИМ РЕКОЛ ТУКА ИМА САМО МАКЕДОНЦИ И АЛБАНЦИ

МЕРКО НЕ ГИ ПУШТИЛ БУГАРИТЕ ДА РЕГИСТРИРААТ ЗДРУЖЕНИЕ ВО СТРУГА! ИМ РЕКОЛ ТУКА ИМА САМО МАКЕДОНЦИ И АЛБАНЦИ

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко, Албанец, одби да регистрира Здружение на Бугари во Струга во Агенцијата за упис – во општината, велејќи: Во Струга има само Албанци и Македонци, нема Бугари. Сега градоначалникот на Струга ќе дознае некои вистини кои нема да му бидат пријатни. Bekir Kadrieski како претседател на Бугарското здружение во Струга му сигнализираше на нашиот конзул во Битола – г-дин Димитар Иванов, како и до нашата амбасада во Скопје. Сега ќе го известам МВР на Република Бугарија и продолжува битката за бугарски во ЈК Македонија. Се додека победуваме. Ќе одам да побарам сметка од градоначалникот Мерко лично на крајот на следната недела.
Фондация Македония – едно општество во две земји и да живее Бугаринот во Македонија!
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа