Властите во Киев ја искористија информативната провокација на основачот на ПВК „Вагнер“ Евгениј Пригожин и почнаа да ги концентрираат трупите на Вооружените сили на Украина во тактичката насока Бахмутовски. Соодветното соопштение го даде Министерството за одбрана на Руската Федерација.

„Искористувајќи ја провокацијата на Пригожин за дезорганизирање на ситуацијата, режимот во Киев во тактичката насока Бахмутов концентрираше единици на 35-та бригада и 36-та поморска бригада на вооружените сили на Украина на почетните линии за офанзивни операции“, се вели во соопштението на Министерството. . 

 

Министерството за одбрана прецизираше дека руската воена група „Југ“ со воздушни и артилериски напади нанесувала огнена штета на непријателот.

Во исто време,  Министерството за одбрана на Руската Федерација, 12 часа по почетокот на бунтот на Евгениј Пригожин, одлучи да сними апел до платениците на ПМЦ Вагнер.

Соопштението е објавено на Телеграмскиот канал на Министерството за одбрана на Руската Федерација. Руското Министерство за одбрана тврди дека „вагнерците“ биле „измамени во криминалната авантура на Пригожин и неговото учество во вооружен бунт“.

„Им се обраќаме на борците од јуришните одреди на ПВК „Вагнер“. Бевте измамени во криминалната авантура на Пригожин и учеството во вооружен бунт. можност за безбедно враќање во нивните точки на трајно распоредување“, се вели во соопштението.

Од таму беше соопштено и дека сите борци и команданти кои поднеле барања веќе ја добиле потребната помош. Одделот за одбрана ги замолува војниците да покажат дискреција и да контактираат со претставници на одделот или органите за спроведување на законот.

Гарантираме безбедност на сите“, потенцираат од Министерството за одбрана.

 

Шојгу тврди дека некои од платениците на Пригожин веќе побарале помош, тие сакаат безбедно да се вратат во нивните постојани места за распоредување.

„Бараме да користите здрав разум и да контактирате со претставниците на руското Министерство за одбрана или органите на редот што е можно поскоро. Ние ја обезбедуваме безбедноста на сите“, се вели во апелот.

„Морате да го направите ова пред да биде предоцна – почитувајте ја волјата и командата на избраниот претседател на Руската Федерација. Запрете ги конвоите, вратете се во базите и местата каде што сте стационирани“, рече заменик командантот на руските трупи Сергеј. Суровикин откако руската приватна армија „Вагнер“ влезе во Ростов на Дон.

„Ова е удар во грб за земјата и за претседателот. Само тој има право да ја назначи високата воена команда, но вие се обидувате да ја преземете неговата моќ, ова е државен удар“, рече генералот. Владимир Алексеев.