„ГО ЈАДЕВ ОВОЈ РУЧЕК И ИЗгубив 20 кг“: Најдобрата пита што сте ја пробале – заситна и здрава

„ГО ЈАДЕВ ОВОЈ РУЧЕК И ИЗгубив 20 кг“: Најдобрата пита што сте ја пробале – заситна и здрава

Пита со тиквички, Фото: Принтскрин/youtube

Шефот Валентина Машковиќ веќе ги сподели со нас рецептите благодарение на кои ослабела . Ова е пита која често сама ја правела и ја јадела:

Компоненти:

 • 2 тиквички
 • 4 јајца
 • 200 мл. јогурт
 • 30 мл. нафта
 • Сол, бибер, оригано, куркума или кари
 • 4 лажици палента или пченкарно брашно
 • 40 лажици пченично брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 2 лажици семки: сусам, лен, тиква, чиа, ким
 • 200 гр. на сирење
 • 50 гр. од топење на сирење
  Пита
  слика: Printscreen/youtube

Подготовка : Тиквичките излупете ги и ситно исечкајте ги. Зачинете ги со сол и оставете ги на страна. Јајцата се матат, па се додаваат јогуртот, маслото, палентата, пченичното брашно, прашокот за пециво, сирењето и семките, како и зачините. Изматете ги тиквичките и ставете ги во плех и печете ги на 200 степени целзиусови околу 40 минути.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа