Вознемирувачки тврдења на познат воен експерт: Русија е во неволја, нешто се случува…

Рускиот воен експерт Константин Сивков го изрази своето мислење зошто вооружените сили на Руската Федерација не спроведуваат активни офанзивни операции во Украина и не окупираат нови територии.

 

Според докторот на воени науки, во согласност со сите утврдени правила и канони за војна, „пробивањето“ на одбраната на непријателот во еден или друг сектор се случува со цел натамошно пробивање и уништување на задните единици на непријателот.

Се случуваат чудни работи, по заземањето на Бахмут, вооружените сили на Руската Федерација не продолжија со успехот во заземањето нови територии.

Според Сивков, тоа може да биде од две причини:

Прво, стравот на руското раководство од можното пренесување на тактичкото нуклеарно оружје на западните сојузници во Киев во случај на понатамошна офанзива на вооружените сили на Руската Федерација длабоко на територијата на Украина.

На крајот на краиштата, како што рече експертот, вооружените сили на Украина веќе ги добија сите можни оружја, освен нуклеарното оружје, чие снабдување не може да се исклучи.

Второ, ова е дело на петтата колона.

Дај Боже претседателот да ги победи овие зли духови. Петтата колона сега е неспорно активна, истакна Сивков.

Во потврда на своите зборови, воениот експерт навел три факти:

Гласни изјави на Евгениј Пригожин насочени против Министерството за одбрана, „чудниот“ изглед на генералот Лапин, кој извршил задача невообичаена за неговата висока позиција – тој командувал со единици во регионот Белгород, па дури и со грбот на СССР на шевронот, како и изјавата на претседателот на СК РФ Александар Бастрикина за потребата од национализација.

Паметните луѓе ќе донесат заклучоци, глупавите не мора ништо да разберат, изјави докторот по воени науки.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа