ЛУКАШЕНКО: Западот призна дека се подготвува за војна, Русија беше подготвена да склучи НЕПОВОЛЕН договор со Украина минатата пролет

ЛУКАШЕНКО: Западот призна дека се подготвува за војна, Русија беше подготвена да склучи НЕПОВОЛЕН договор со Украина минатата пролет

 

Акциите на Западот, како што се претворање на некои земји во полигони за тестирање на оружје и вклучување други во Северноатлантската алијанса, го доведоа светот на работ на глобален конфликт, рече белорускиот претседател Александар Лукашенко на состанокот со учесниците на Советот на Парламентарно собрание на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (CSTO).

„Поединечни држави станаа полиња за обука за уништување на старото и тестирање на ново западно оружје. По неодамнешното влегување на Финска во алијансата и претстојниот влез на Шведска, повторно бевме сведоци на проширување на северноатлантскиот блок. светот е на многу опасен раб на глобален конфликт“, ја цитираше неговата изјава од прес-службата на Лукашенко.

Белорускиот лидер изјави дека и покрај брзиот пад на животниот стандард и влошените економски перспективи во европските земји, Западот ја засилува меѓународната тензија и со глас на политичар отворено признава дека се подготвува за војна. Украина останува централна арена на конфликти, бојно поле на европскиот континент.

Русија можеше да склучи неповолен договор со Украина

Минатата пролет Русија беше подготвена да склучи договор со Украина под неповолни услови, рече Лукашенко.

Александар Лукашенко
ФОТО: ЕПА-ЕФЕ/ВЛАДИМИР АСТАПКОВИЧ/СПУТНИК/КРЕМЛИН БАЗЕН / БАЗЕН ЗАДОЛЖИТЕЛЕН КРЕДИТ

„Од првиот ден, руските парламентарци директно беа вклучени во ова. Ние предложивме: да седнеме на преговарачка маса. Па, тие се клоцаа во лице – ајде да разговараме, прекинете ја оваа војна. Во Белорусија поминаа три круга. или нешто слично. друго – отидоа во Турција. Добро, да одиме во Турција. Тие го ставија нацрт-договорот на маса. Ако Русија го прочита сега, ќе полудеа. Тоа беше апсолутно неисплатливо за Русија. Но, Русија се согласи“, цитира прес-службата. – рече Лукашенко.

Белорускиот лидер рече дека на своето биро има нацрт на овој договор. Според него, штом Русија се согласила на мировните иницијативи, нацрт-договорот бил фрлен во ѓубре. Претседателот на Белорусија истакна дека предусловите поставени од Украина се насочени кон спречување на какви било преговори.

„Какви предуслови можеме да имаме? Мора да седнеме на преговарачка маса и таму да ги разработиме сите видови услови“, резимира Лукашенко.

Осврнувајќи се на постојаните изјави на Киев за контраофанзива, шефот на белоруската држава истакна дека во овој случај може да има дезинформации.

„Во секоја битка, дезинформациите се многу опасни. Сетете се на битката кај Курск, кај Сталинград, кога успешно го дезинформиравме непријателот… Но, морам да кажам, најголемата дезинформација е овој „контранапад“, рече Лукашенко.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа