ГЛЕДАЛА КАКО ПУКА ВО ГЛАВА, ПОТОА ВО УЧЕНИЦИТЕ! Таткото на девојчето кое го преживеа масакрот раскажа како се спасила! ВИДЕО

ГЛЕДАЛА КАКО ДЕВОЈКАТА ПУКА ВО ГЛАВА, ПОТОА УЧЕНИЦИТЕ!  Таткото на девојчето кое го преживеа масакрот раскажа како се спасила!  ВИДЕО

„Тие се криеја под масите, а тој одеше еден по еден и пукаше под масите“, раскажува таткото на девојчето кое од чиста среќа ја преживеа крвавата гозба во која К.К.(14) уби осуммина свои пријатели и обезбедување на ОУ „Владислав Рибникар“ во Врачар.

 

Милан М., татко на девојче кое било на час по историја кога другар од одделението К.К.(14) утрово отворил оган кон нив и уби пет ученици, раскажал што се случило кобното утро.

Врачар, пукање, ОУ Владислав Рибникар
ФОТО: НЕМАЊА НИКОЛИЌ

– Слушнав дека имало пукање на час по историја. Го гледам распоредот, таа има прва класа историја. Сопругата врескаше по телефон, и дадоа службено возило за да стигне до училиште. Се разболела, и дале седативи. Децата плачеа, се гушкаа едни со други. Девојката била облечена во крвава маица бидејќи паднала над момчето кое било застрелано. Многу родители не можеа да ги добијат своите деца на телефон. На пример, телефонот на ќерка ми беше оставен во училницата. Наставниците се погрижија децата што поскоро да бидат згрижени од нивните родители – вели Милан.

Според зборовите на Милан, кој некогаш одел во истото училиште, неговата ќерка видела кога К.К го застрелал девојчето во глава, а потоа и во учениците кои се криеле под масите.

– Прво слушнаа истрели, сите мислеа дека се петарди. Но, изразот на учителката се промени, таа како да сфати што се случува. Потоа упадна во училницата. Две девојки биле погодени и паднале на клупата како да спиеле. Прво истрча момчето кое беше застрелано во ногата, а потоа и ќерка ми. Тој ја погледна во очи, но пиштолот беше свртен настрана. Таа видела кога тој го застрелал девојчето во глава.

Таа рече дека пукна и дека има крв насекаде. Нејзиниот пријател кој останал во училницата рекол дека се сокриле под клупите, а тој за возврат отишол и пукал под клупите. Во училиштето имало 23. Мојата ќерка преживеа само затоа што беше присебна, затоа што брзо реагираше и седеше во првата клупа, па истрча меѓу првите – вели таткото на преживеаното девојче и додава дека низ вратата го видел телото на Драган, кој работеше како обезбедување во училиштето и беше омилен.

Основно училиште Владислав Рибникар, Врачар, Пучњава
ФОТО: КУРИР, ПРИНТСКРИН 192.РС

КК, како што вели Милан, од неодамна е во клас и бил совршен ученик.

– Тој клас е составен од најдобрите ученици во училиштето и тој за малку ќе влезеше во класот. Тоа момче беше совршен ученик. Одвратно е што известуваат дека убил толку многу луѓе поради единица за историја.

Основно училиште Владислав Рибникар, Владислав Рибникар, Пукање, Масакр, Основно училиште, Полиција, Истрага, Убиство, Масовно убиство, Коста Кечмановиќ, Убиец
ФОТО: ПРИВАТНА АРХИВА

Го смени отсекот, шест години беше втора смена. Вели дека бил скокотлив, дека малку пелтечел. Со нив немал проблеми со никого во одделението. Не очекувате дете што го гледате секој ден да извади пиштол и да ве застрела – вели Милан.

Дека пукал по случаен избор, посочува Милан, доказ е убиството на девојки кои не биле на списокот.

Основно училиште Владислав Рибникар, Владислав Рибникар, Пукање, масакр, основно училиште, полиција, истрага, убиство, масовно убиство
ФОТО: ДАДО ЃИЛАС

– Двете дежурни девојки ги немаше на неговиот список. Така почнал да пука по случаен избор. Моето дете е добро, не знам што ќе се случеше да не беше. Момчето кое трчаше пред ќерка ми беше застрелано во ногата. Оружјето треба да се чува подалеку од деца, а децата треба да се охрабруваат навремено да пријават насилство или промени во однесувањето на нивните врсници.

Никој не можеше да замисли дека ова ќе се случи. Мојата сопруга е покрај себе, лежи на креветот со ќерката во раце. Мојот син беше вознемирен. Сите родители веднаш се ставаат во улога на оние чии деца не преживеале. Ова е страшно, плачат дури и моите пријатели кои никогаш не сум ги видел да плачат – рекол Милан, таткото на преживеаното девојче.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа