Ова е најмладото македонско партизанче Илија кое загинало за егејска македонија по 3 дена борба

Ова е најмладото македонско партизанче Илија кое загинало за егејска македонија по 3 дена борба

 

Партизанче Илија од с. Горно Каленик, Лерин загинува во 1949 година.
Најмладиот македонски борец единесетгодишниот Илија кој загинува после 3 дена учество во борбите во Егејскиот дел од Македонија.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа