Лукашенко го потресе светот: Третата светска војна со нуклеарен оган е на пат

Престанете сега, пред да почне ескалацијата, рече белорускиот претседател, кој прецизираше дека разговорите треба да почнат токму сега

 

На повидок е Трета светска војна со нуклеарни пожари, тоа може да се избегне само со преговори, изјави денеска претседателот на Белорусија Александар Лукашенко во обраќањето до белорускиот народ, пренесе агенцијата БелТА.

 

„Со напорите на САД и нивните сателити, во нашата најблиска земја се одвива војна од сите размери „до последниот Украинец“ (цитирам), како резултат на што, за само една година, околу половина милион луѓе беа убиени и осакатени од двете страни. Милиони се бегалци. Како резултат на тоа, на повидок е Трета светска војна со нуклеарни пожари“, нагласи Лукашенко.

 

„Има само едно прашање: што да се прави. Има само еден начин – преговори. Преговори без предуслови“, рече белорускиот претседател.

„Ги користам моите шанси да предложам прекин на непријателствата. Прогласување примирје без право на раселување, прегрупирање на војниците од двете страни, без право на пренасочување на оружје и муниција, работна сила и опрема“, рече Лукашенко.

 

„Престанете сега, пред да започне ескалацијата“, рече белорускиот претседател. Според него, преговорите треба да почнат токму сега.

Распоредувањето на нуклеарно оружје во Белорусија не е закана и не е уцена, туку можност да се заштити државата и да се гарантира мир на белорускиот народ, нагласи Лукашенко во своето обраќање, пренесува БТА.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа