Од Москва и Киев постојано пристигнуваат вести за војната во Украина, за тешки битки, опколени градови, непријателски загуби. Последните месеци во фокусот е Бахмут, а последните недели Авдеевка, пишува vesti.bg. 

 

Град со далеку поголема стратешка важност, сепак, едвај се споменува во последните воени резимеа.

 

И таму се водат битки од почетокот на војната. Украина таму постигна една од своите најголеми победи. И во тоа лежи клучот за победата.

 

Угледар се наоѓа на границата меѓу јужниот и источниот украински фронт. Во близина има голем рудник за јаглен, но теренот е рамен и нуди многу малку покривање надвор од самиот град. Пред руската инвазија, нејзиното население беше помалку од 15 илјади луѓе.

 

Од првиот ден на војната, Украинците почнаа да ја претвораат во тврдина, додека Русите дадоа се од себе да ја освојат. Со Угледар не се борат доброволци регрутирани од затворите во Русија, туку најдобро обучените војници како што е 155-та бригада на Пацифичката флота. Но и на украинска страна таму се борат некои од најискусните единици.

 

Градот е стратешки клуч за двете земји. За Украина, таа дава контрола на огнот над железничката линија што ја поврзува Русија со Крим. Освен мостот на Крим, тој е единствениот што дозволува снабдување со руски војници на полуостровот.

 

Покрај тоа, преку Угледар минува најдиректниот пат до Мариупол, кинењето на територијата окупирана од Русите на два дела и опкружувањето на руските трупи на левиот брег на реката Днепар.

За Русија, заземањето на градот ќе ја распарчи украинската одбрана на два дела и ќе го стави целиот источен фронт на Украина под закана од опкружување.

Денис Пушилин, рускиот лидер во самопрогласената Народна Република Доњецк, коментираше за РИА Новости кон крајот на јануари дека заземањето на Угледар може радикално да го промени балансот на силите на украинската фронтална линија:

„Преземањето контрола на оваа населба ќе им обезбеди на нашите војници пристап до насоките на Красноармијск (Покровск) и Кураховское.

Украинскиот воен известувач Јури Бутусов на својот канал Телеграм рече дека градот за ископ на јаглен е од „клучна важност“ за Русија, бидејќи „е стратешки важна комуникациска точка во јужниот дел на Донбас, граница за започнување на идна украинска офанзива долж Кримскиот коридор.“ бидејќи неговото заземање „значително би ја подобрило стратешката позиција на руската армија во Донбас“.

Приодите кон Угледар од југ се заштитени со реката Кашлахач, која заедно со рамниот терен во голема мера ја олеснува нејзината одбрана од украинската артилерија.

Во октомври минатата година, додека се повлекуваше речиси насекаде, руската војска започна голема офанзива во областа и успеа да го освои соседниот град Павливка во ноември по цена на големи жртви.

Угледар забележа интензивни судири во јануари и февруари додека руските трупи се обидоа да го преземат, при што висок функционер на Кремљ изјави дека тоа може да ја сврти војната во корист на Москва.

На 8 февруари тие нападнаа со тенкови и пешадиски борбени возила, но беа нападнати од заседа од украинскиот артилериски оган. Во оваа битка бил уништен голем дел од 155-та бригада, а руските трупи изгубиле околу 130 единици воена опрема, вклучително и 36 тенкови. Во исто време, нивниот пораз е снимен од украински дрон.

Вашингтонскиот институт за проучување на војната процени дека силите на претседателот Владимир Путин претрпеле „катастрофални загуби“.

После тоа, интензитетот на борбите кај Угледар се намалил, но британското воено разузнавање не верувало дека руската команда се откажала од стратешки важниот град.