Одлуките на Меѓународниот кривичен суд (МКС), кој не е признат од Руската Федерација, за „апсење“ на рускиот претседател Владимир Путин и детскиот правобранител Марија Лвова-Белова немаат никакво значење за Русија, вклучително и од правен аспект. , портпаролката на руското МНР Марија Захарова.

 

„Одлуките на Меѓународниот кривичен суд немаат никакво значење за нашата земја, вклучително и од правен аспект“, напиша Захарова на нејзиниот канал Телеграм, пренесува Ројтерс.

 

„Русија не е страна на Римскиот статут на Меѓународниот кривичен суд и не сноси никакви обврски според него. Русија не соработува со ова тело, а сите „рецепти“ за апсење што доаѓаат од Меѓународниот суд ќе бидат правно ништовни. за нас“, нагласи таа.

 

Како што објави БЛИЦ , претходно стана јасно дека Меѓународниот кривичен суд издаде налози за „апсење“ на Путин и Лвова-Белова поради сомневање за нелегална депортација на деца и незаконско префрлање на луѓе од територијата на Украина во Руската Федерација.

 

Тоа доаѓа еден ден откако истражното тело под мандат на ОН ја обвини Русија дека извршила големи воени злосторства во Украина, вклучително и намерни убиства и тортура.

Веста за налогот за апсење, исто така, дојде пред планираната државна посета на Москва следната недела на кинескиот претседател Си Џинпинг, што веројатно ќе ги зацврсти многу поблиските врски меѓу Русија и Кина, исто како што односите меѓу Москва и Западот достигнаа нови ниски падови.