Руски борбен авион Су-27 удри во американско извидувачки дрон MQ-9 над Црното Море. Дронот се урнал во меѓународни води, пренесува АФП.

 

Според агенцијата, дронот Reaper е американско производство, но не е јасно на која земја и припаѓа.

 

 

 

Информациите за инцидентот веќе се потврдени во Европската команда на вооружените сили на САД.

 

„Нашиот MQ-9 вршеше рутински операции во меѓународниот воздушен простор кога беше пресретнат и соборен од руски авион, што резултираше со соборување и целосна загуба на MQ-9“, коментира генералот Џејмс Б. Хекер, командант на УС Ер. Присилете ги Европа и Африка.

Инцидентот се случил околу 07:03 часот по средноевропско време.

Според други извори, дронот во сопственост на САД бил соборен.

Руската страна се уште не потврдила што се случило.

Турскиот Clash Report известува дека рускиот Су-27 неколку пати го погодил американскиот дрон. Како резултат на тоа, командата на вооружените сили на САД издаде наредба да се собори во меѓународните води на Црното Море.

Прелетувајќи над дронот, рускиот борбен авион истури гориво.

Белата куќа соопшти дека претседателот Џо Бајден бил информиран за инцидентот над Црното Море. Тој го опиша пресретнувањето на американскиот дрон од руски ловец како „небезбедно, непрофесионално и несовесно“.