ОТКАКО НА СДСМ ПРИЛЕПЧАНИ И БИТОЛЧАНИ ИМ ДАДОА ЦРВЕН КАРТОН И НИКОГАШ ВЕЌЕ НЕМА ДА СЕ ВРАТАТ НА ВЛАСТ ВО ОВИЕ ГРАДОВИ ЌЕ СЕ ГРАДИ АВТОПАТ ПРИЛЕП – БИТОЛА

Со вчерашното потпишување на Договорот со конзорциумот Бехтел и Енка, започнува реализација на историска инвестиција во патната инфраструктура.ОТКАКО НА СДСМ ПРИЛЕПЧАНИ И БИТОЛЧАНИ ИМ ДАДОА ЦРВЕН КАРТОН И НИКОГАШ ВЕЌЕ НЕМА ДА СЕ ВРАТАТ НА ВЛАСТ ВО ОВИЕ ГРАДОВИ ЌЕ СЕ ГРАДИ АВТОПАТ ПРИЛЕП – БИТОЛА

Вкупната вредност на овој проект со кој ќе се изградат 110 километри автопатски делници на Коридорот 8 и Коридорот 10 д изнесува 1,3 милијарди евра, со рок на реализација од пет години.

со оваа инвестиција ќе се градат патните правци Тетово- Гостивар во должина од над 17 километри, Гостивар – Букојчани во должина од 30,3 километри, делницата Требениште – Струга – Ќафасан која е близу 22 километри и патниот правец односно автопатот Прилеп – Битола е во должина од речиси 40 километри.

 

Инаку според она што беше изнесено при склучувањето на договорот вчера, целата изградба треба да трае до 2027 година. Предложениот динамички план предвидува рок од 33 месеци за изградба на Тетово-Гостивар, 49 месеци за Требеништа – Струга – Ќафасан и 57 месеци за Гостивар – Букојчани и за Прилеп – Битола.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа