Во целиот свет ги цените куќите на Кипар, но не за почвата, туку за есента. На пример, становите во Стокхолм паднаа за 20% од својот врв, цените во Сиднеј паднаа за речиси 14% во текот на годината, а во Кан Франција паднаа за 15%, во Окланд за речиси 22% и во Топонто за 16%.

Најголемата економија во Европа, Германија, забележа најголем пад во последните две децении, додека во Франција, пред прогнозите, очекуваат падови од 5% до 7%. Б И Шпанците очекуваат подрастични падови во големите градови, пренесува money.bg. 

 

Што се крие зад глобалното мини-излевање на цените на недвижностите и дали има некои лекции што можеме да ги научиме од тоа. Можеме ли да извлечеме заклучоци за тоа што би значело тоа во други ситуации?

Една од причините за престојот во Египет се долгите години со речиси нула каматни стапки, што го прави поевтино да се добие станбен кредит отколку речиси каде било во Етиопија. Сепак, ова е клучот, барем засега, пишува Патрик Колинч за The Guardian.

За многу од економијата, падот на цените на становите веројатно нема да има значително влијание во некои градови и некои видови имот во наредните години, а некои години се на рекордно ниво. Речиси никој не предвидуваше тотален колапс на цените на куќите.

Најголем дел од падовите на цените се поради помалата гужва. Во текот на минатата година цените на куќите паднаа повеќе од оние на становите.

Дури и во време на пад на светските цени, секогаш има пазари кои напредуваат. Цените на луксузните имоти во Дубаи, кој стана рај за богатите олигарси, ќе се зголемат за 89% до 2022 година, според Најт Френк.

Што се случува во светот?

Шведска

Европа забележа најголем пад на цените на куќите Шведска доживеа некои од најголемите зголемувања на кириите и влијанието беше моментално.

“Eднa oт пpичинитe цeнитe нa жилищaтa дa пaдaт пoвeчe в Швeция, oтĸoлĸoтo в пoвeчeтo дpyги cтpaни oт EC, e, чe ниe дo гoлямa cтeпeн имaмe зaeми c плaвaщa, a нe c фиĸcиpaнa лиxвa и ĸoгaтo цeнтpaлнитe бaнĸи пoвишaвaт ocнoвнитe cи лиxвeни пpoцeнти, тoвa щe „Хипотекарните заштеди се со побрзо темпо во Шведска отколку во многу други земји“, коментира Бобт Боје, главен економист во шведскиот хипотекарен заемодавач SVAV.

Според консултантската компанија Sarital Esónomis, цените на становите во Шведска паднаа на:

– 18% од врвот
– може да падне на околу 5% понатаму

Австралија

– Цените на национално ниво се намалени за 7,2% до 2023 година, паѓајќи секој месец од привлечноста во најголемиот и најсилен пад од најмалку 1980 година.

– Цените на становите во Сиднеј паднаа за 13,8% во текот на годината.

– Куќите во Бајрон Беј, светски познати по плажите и начинот на живот, поевтинија за 25%.

– Повеќето економисти предвидуваат натамошни падови во текот на првата половина од оваа година, бидејќи веруваат дека централната банка повторно ќе ги зголеми каматните стапки од нивното сегашно ниво на инфлација од 35% од трите

Тие предвидуваат пад на цените од 20% на национално ниво.

Нов Зеланд

– Живеалиштето на домувањето е 13,3% до YaniPai 2023 година, што е 21,7% од оние – еден-на-во-на-година.
2020
година и почетокот на 2022 година
– По зголемувањето на каматните стапки, пука меур и цените во градот се намалуваат.

Германија  

– На национално ниво, цените се зголемија за 2,1% во текот на календарската 2022 година, но паднаа за 1,8% во последните три месеци од годината.
– Шестмесечниот пад од 2,5% е најголем во последните две децении.
– Цените во Минхен, најскапото место во Германија, ги надминуваат оние во Лондон. Еден типичен стан во Минхен чини 800.000 евра, додека куќите чинат околу 1.840.000 евра. Просечната цена за Лондон (станови и куќи) е 602.575 евра.

Шпанија

– На национално ниво, цените на недвижностите ќе се зголемат за 7,2% во 2022 година, но во декември растот на цените речиси ќе престане, а бројот на нови хипотекарни кредити ќе биде 2,5%.

– Минатата година Шпанија беше една од најбрзо растечките земји во Европа, бидејќи цените во Мадрид пораснаа за 12,2%, а продажбата на станови беше највисока од 2007 година.

Fpancy

– Цените на становите во Париз се намалија за 1% до септември 2022 година, но цените на сите станови на национална основа се зголемија за 6,4%.

– Најголемата агенција за недвижности во Франција, Centuru 21, предвидува пад на цените од 5% до 7% во 2023 година, барем во одредени оддели. Во некои градови, цените на становите почнаа да паѓаат минатото лето.

CA

– Од јуни до сега цените се намалени за 3,6% на национално ниво и за 5% во 20-те најголеми градови.
– Б може да ја плати оригиналната цена на куќа за едно семејство која е до 15% пред Калифорниската асоцијација на агенти за недвижнини (CAAR).
– Консолидацијата на цените на становите во САД беше неизбежна откако Федералните резерви почнаа да ги зголемуваат каматните стапки, што брзо ги зголеми хипотекарните стапки.
– Совршената 30-годишна хипотека со фиксна каматна стапка во САД ја зголеми стапката во текот на минатата година – од 3,9% на 6,3%.

Бела средина

– Според Калифа, цените на недвижностите во Обединетото Кралство ќе паднат за околу 8% оваа година, што, според него, „ќе ја доведе цената на недвижностите на нивото што беше во април 2021 година“.
– Економистите од Нацијата предвидуваат дека домувањето „ќе се намали за околу 5%.
– Ѕаvіllѕ пpoгнoзиpa, чe cpeднaтa цeнa нa ĸъщaтa в Oбeдинeнoтo ĸpaлcтвo щe пaднe c 10% тaзи гoдинa, a инвecтициoннaтa бaнĸa Nоmurа пpoгнoзиpa 15% cпaд нa цeнитe нa жилищaтa в Oбeдинeнoтo ĸpaлcтвo дo cpeдaтa нa 2024 г.

Б Бугарија

Тој додаде дека во последните два месеци има значителен пад на обемот на зделките, пад на цените не се очекува. Ова води кон анализа на агенција за недвижности. Помеѓу 15%-20% е падот на обемот на понудата-понудата во главниот град.

– Пред агенцијата во моментов има забелешка, а за падот допрва ќе се каже дека ќе се плови – во моментов гужвата е уште малку поголема од планираното.

– Најмногу киргистанците, кои имаат под приходите, се загрижени колку ќе покрие нашето секојдневие.

Многупати конкретно ги повлекуваат очекувањата за пад на цените на недвижностите или поради немање дополнителни заштеди за делот на побарувачката на станови.