БАХМУТ Е КАКО МАРИУПОЛ! Градот е опкружен од 3 страни, луѓето го топат снегот за да преживеат – зградите избришани од лицето на земјата

Украинскиот град Бахмут може да претставува пресвртница во војната во Украина.

Битката за украинскиот град Бахмут наскоро ќе има свој епилог, пишува британски „Дејли мејл“. Руските трупи не престануваат да го бомбардираат овој град, а украинската армија нема доволно муниција или жива сила . Од друга страна, руската паравоена единица „ Вагнер“ има одредени несогласувања со Москва во однос на оружјето и платите.

Овој град се наоѓа на околу 400 километри јужно од Киев и моментално е опкружен со руски војници од три страни. Одамна стана премногу опасно за цивилите да живеат овде и секој ден се гледа масовен егзодус на луѓе кои панично бегаат обидувајќи се да си ги спасат животите. Британскиот портал наведува дека во саботата една жена загинала, а двајца мажи биле тешко повредени додека бегале од градот. Тие наводно биле погодени од шрапнел од граната што експлодирала во близина.

Ако руската војска го освои Бахмут, тоа ќе биде прва голема победа по повеќе од половина година. Двете страни трпат големи загуби, а „Сандеј тајмс“ пишува дека Киев издал наредба дека седум руски војници мора да загинат за секој Украинец .

Во моментов, според неофицијални информации, во градот живеат околу 4.000 жители. Градот е „срамнет со земја“ и потсетува на Маријупољ, кој ја доживеа оваа судбина на почетокот на војната во Украина. Заменик-градоначалникот на Бахмут Олександар Марченко ја обвини руската армија дека го претворила Бахмут во Мариупол . Слична судбина доживеа и градот Мариника во Доњецката област, кој изгледа како да паднала атомска бомба врз него .

Маријупољ е во рацете на Русија од пролетта 2022 година. Тој е целосно отсечен од остатокот на Украина. Во меѓувреме се појавија страшни приказни од тој град. Имено, преостанатите жители немале греење, храна и вода со недели откако руската војска го освоила градот, па луѓето морале да се снаоѓаат на различни начини. Жителите откриле дека топат снег за да имаат вода за пиење.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа