Домашните миленици отсекогаш биле извор на среќа во домовите на луѓето, но понекогаш ги изненадуваат своите сопственици и по години заеднички живот.

Таков е случајот со едно семејство од Кина кое решило да посвои кученце, а мажот и жената цели две години верувале дека одгледуваат тибетски мастиф.

 

Дури сега двајцата сфаќаат дека миленичето е всушност мечка.

 

Су Јун, која живее во село надвор од градот Кунминг во провинцијата Јунан, признава дека го земала предметниот мастиф, но уште од самиот почеток забележала чудно однесување во неговото однесување.

 

Тибетските мастифи се огромни кучиња со густо црно-кафеаво крзно. Мажјаците можат да надминат 70 килограми.

 

Сопственичката признава дека веднаш ја погодил незаситниот апетит на нејзиното кученце. Секој ден јадеше кутија овошје и две кофи тестенини. Две години подоцна, миленикот на Су тежеше преку 110 килограми и постојано стануваше се поголем.

Кога жената забележала дека животното почнало да оди на две нозе, нејзината збунетост ескалирала до тревога. Колку повеќе растеше, толку повеќе личеше на мечка“, изјави Су за кинеските медиуми.

Зголеменото сомневање на сопственичката за вистинската природа на нејзиното милениче не и се допаднало, бидејќи признава дека „малку се плаши од мечки“.

Су ги контактирала властите, кои брзо го идентификувале нејзиното осомничено куче како азиска црна мечка. Дури е класифициран како загрозен вид.

 

Целосно возрасната машка азиска мечка, позната и како хималајска мечка или месечина, може да тежи до 200 килограми.

Мечката на Су, која цело ова време живееше во нејзиниот дом, мораше да биде седативна пред да биде однесена во Службата за спасување на дивиот свет во Јунан.