Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1164

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1165

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1166

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1177

УМИРАЛА 27 МИНУТИ, А ПОТОА СЕ ВРАТИ КАЈ ЖИВИТЕ: Жена напишала 1 збор на лист хартија кога се разбудила од клиничка смрт

УМИРА 27 МИНУТИ, А ПОТОА СЕ ВРАТИ КАЈ ЖИВИТЕ: Жена напишала 1 збор на лист хартија кога се разбудила од клиничка смрт

Не е толку ретко да се појави некој „ кој воскреснал од мртвите “ , односно клинички мртов некое време и потоа го оживеале, а таков е случајот со Тина Хајнс.

Таа доби срцев удар во февруари 2018 година и покрај сите напори на нејзиниот сопруг Брајан да ја оживее, таа почина . На пат кон болница, Тина шест пати била оживувана од лекарите, а таа починала вкупно 27 минути.

Тина Хајнс
ФОТО: ПРИНТСКРИН/ЈУТЈУБ

Меѓутоа, откако била интубирана во болница, таа на крајот за чудо се разбудила. Откако се разбудила, веднаш побарала пенкало и хартија за да напише порака за своето семејство.

Тина напиша „точно е“ со едвај читлив ракопис. Кога ја прашале која е вистината, таа само ја покажала главата нагоре.

– Беше толку реално, боите беа толку светли – изјави Тина за „AZfamily.com“.

Таа рече дека видела фигура за која верувала дека е Исус, но ваквите искуства не се толку ретки.

Според студиите, иако повеќето луѓе не се сеќаваат на период во кој биле технички мртви, околу 10 до 20 проценти имаат некаква визуелна или сензорна епизода во тој период. И иако можеби изгледаат мистични, научниците се поблиску до откривање на вистината за тоа што се случува за време на овие блиски до смртни искуства.

Тина Хајнс
ФОТО: ПРИНТСКРИН/ЈУТЈУБ

Истражувачите од Универзитетот во Мичиген спроведоа студија на некои стаорци во 2013 година. Според извештаите, бранот на активност во мозокот непосредно пред смртта е поголем отколку за време на најбудната, свесна состојба.

– Многу луѓе мислеа дека мозокот по клиничката смрт е неактивен или хипоактивен, со помала активност отколку во будна состојба, а ние сакаме да докажеме дека тоа дефинитивно не е така – изјави водачот на истражувањето, др. Џимо Борџигин.

– Ако нешто, тоа е многу поактивно за време на процесот на умирање отколку дури и во будна состојба – заклучи тој.

Девет стаорци биле следени додека умреле, а во периодот од 30 секунди откако срцето на животното престанало да чука, бил измерен скок на мозочните бранови со висока фреквенција. Дали искуството на Тина можеше да биде само резултат на високофреквентни мозочни бранови? Можеби е, можеби не е. Прашањето е дали некогаш ќе дознаеме.

(Kurir.rs/NajŽena)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа