ЧОРБА СО КОЈА СЛАБЕТЕ ДО 5 КГ НЕДЕЛНО: Лесна се подготвува, многу е вкусна, а со неа ги добивате сите хранливи материи

Опра Винфри еднаш тврдеше дека успеала трајно да се ослободи од вишокот килограми со помош на оваа супа

ЧОРБА СО КОЈА СЛАБЕТЕ ДО 5 КГ НЕДЕЛНО: Лесна се подготвува, многу е вкусна, а со неа ги добивате сите хранливи материи

Здрава супа, Фото: Shutterstock

Диетата не мора и не треба да значи исцрпеност и гладување. Сè што треба да направите е да ја балансирате вашата исхрана, да бидете сигурни дека вашите оброци се претежно варени оброци кои се лесно сварливи и се направени од свежи и здрави состојки.

Еден таков оброк е супата , за која многумина велат дека е магична бидејќи помага да изгубите до 5 килограми неделно.

Опра Винфри тврдела дека со помош на оваа супа успеала да изгуби и до 20 килограми и дека тие килограми никогаш не се вратиле.

Слатка зелка
фото: Принтскрин/youtube/ кујна на баба

За каква супа зборуваш?

Волшебната супа прилагодена на нашата клима едноставно би се нарекла „варена зелка без зачини и прскалки“. Сè што треба да направите е да изматите тенџере со слатка зелка без месо.

Потребни состојки:

 • 1 главица кромид
 • 3 пиперки
 • 1 целер
 • 3 домати (може да користите и замрзнати домати)
 • 1 морков
 • 1 главица зелка
 • 3 чешниња лук
 • еден куп свеж магдонос
 • сол и црн пипер
  Слатка зелка
  фото: Shutterstock

Подготовка : На малку масло пропржете го кромидот и ренданиот морков. Додадете го ренданиот целер, доматите и сечканата зелка. Зачинете и прелијте со вода и оставете сè да се готви околу 45 минути. Кон крајот на готвењето додадете свеж магдонос и неколку чешниња лук ситно сечкани.

Поентата е дека оваа супа ја јадете цел ден 3 дена во неделата – без леб, сирење и други адитиви за појадок, ручек и вечера. Подоцна, можете да го вклучите во вашата нормална дневна рутина со главното јадење, а резултатите се фантастични.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа