Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1164

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1165

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1166

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1177

„РАК Е УЖАСОТ КОЈ СПИЕ ВО СИТЕ“: Познат холивудски лекар открива какви аларми ни испраќа телото НЕ СМЕЕМЕ ДА ГО ИГНОРИРАМЕ

Стив Џобс ги послушал и советите за лекување на рак на најпознатиот доктор во Холивуд, што му овозможило да живее седум години и покрај најагресивниот облик на рак што го имал.

„РАК Е УЖАСОТ КОЈ СПИЕ ВО СИТЕ“: Познат холивудски лекар открива какви аларми ни испраќа телото НЕ СМЕЕМЕ ДА ГО ИГНОРИРАМЕ

Совети за лекување на рак од најпознатиот доктор во Холивуд, Фото: Филип Фараоне / Getty images / Profimedia

Најпочитуваниот лекар меѓу познатите личности во Холивуд, Дејвид Агс, стекна почит и слава со лекувањето на познатиот Стив Џобс , една од водечките фигури во компјутерската и забавната индустрија. Имено, со помош на неговите насоки и совети, основачот на „Епл“ живеел седум години иако имал ретка и тешка форма на рак на панкреасот.

Го запознал Џобс една година откако му била дијагностицирана болеста.

– Го запознав околу една година откако му беше дијагностициран рак на панкреасот. Само што имаше релапс на оваа болест. Јас се залагам за агресивен и иновативен пристап кон лекувањето на ракот . Верувам во модерни начини на лекување и исцелување како целина. Мислам дека тоа го импресионираше Стив – вели докторот.

 

Стив Џобс
фото: Profimedia

Дејвид првично му рекол да јаде риба, иако Џобс бил вегетаријанец.

– Стив е вегетаријанец, но за време на третманот јадеше риба по мој совет. Секогаш велам дека е подобро да се користат масти. Мастите мора да се јадат, но добрите, незаситените“.

Со легендарниот претприемач можеше отворено да зборува за се.

– Беше неверојатно паметен и ја разбираше медицинската терминологија. Можев да разговарам со него за неговата состојба без ништо да поедноставам .

Дејвид Агс
фото: Profimedia

Која е главната непријатност кај ракот според експертот Дејвид Агс?

– Главната непријатност на Ракот е самата природа: тој е самоуништувачки, во смисла дека ги збунува нашите сопствени клетки. Ракот е ужас што спие во секој од нас. Понекогаш накратко се буди, исфрлајќи група чудни клетки наречени тумори, но во повеќето случаи повторно паѓа во хибернација под влијание на цел арсенал генијални методи на влијание. Но, понекогаш кога најмалку очекуваме, ѕверот ја пробива одбраната на целото тело, што доведува до нарушување на клетката, до функционирање на таа клетка и до раст на малигното ткиво – рече докторот и додаде:

– Не знаеме што предизвикува рак и зошто се развива тумор , но постои нејасна претпоставка дека ракот е поврзан со систематски проблем – комплексно нарушување на функцијата на нашето тело кое не мора да се третира хируршки. Превенцијата е важна. Направете цел постојано да се проучувате себеси и да правите белешки. Слушајте го вашето тело и запомнете дека најдобро се познавате себеси. Лекарот нема да влезе во вашата глава или да ги открие вашите знаци. Никогаш слепо не верувајте на лекар. Не оставајте ја вашата медицинска евиденција на лекарот. Побарајте копии и чувајте ги кај вас.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа