700 тенкови, милиони гранати и купишта долари: Еве што му ветил Џо Бајден на Зеленски во Киев ВИДЕО

Илјадници оклопни возила, 2 милиони гранати и дополнителна помош во вредност од 500 милиони долари, вклучува новиот пакет за Киев од Вашингтон

 

Американскиот претседател Џо Бајден му вети на украинскиот претседател Володимир Зеленски дополнителна помош во вредност од 500 милиони долари, како и повеќе од 700 тенкови и 1.000 оклопни возила. Ова го објави агенцијата UNIAN.

 

Новиот пакет помош за Киев официјално ќе биде објавен утре, 21 февруари, објаснува агенцијата. Според Вашингтон пост , посетата на Бајден била координирана со Москва за да се избегнат ексцеси меѓу двете нуклеарни сили.

 

„Пакетот објавен денеска вклучува муниција за ракетните системи HIMARS и хаубици, повеќе противтенковски системи вклучувајќи го Javelin, 1.000 артилериски системи, 2 милиони артилериски гранати, системи за воздушно набљудување за заштита на украинскиот народ од бомбардирање“, рече американскиот претседател на печатот. конференција со Зеленски.

 

 

„Подоцна оваа недела ќе објавиме нови санкции против високи руски поединци и компании кои се обидуваат да ги избегнат санкциите и да ја поттикнат руската воена машина“, додаде Бајден.

Покрај тоа, САД ќе обезбедат милијарди буџетска помош за да помогнат во обезбедувањето основни услуги за украинските граѓани, истакна американскиот претседател.

Џо Бајден веќе ја напушти украинската престолнина. На социјалните мрежи се појавија снимки од неговата колона како го напушта Киев. Американскиот претседател замина во Варшава.

 

На денот на посетата, на Патеката на храброста во Киев беше поставен знак со името на Џо Бајден. Таму ќе прави друштво со поранешниот премиер на Велика Британија и актуелен претседател на Полска Анджеј Дуда.

Информацијата на социјалните мрежи ја потврди и самиот Зеленски. Тој објави видео со одбрани моменти од посетата на Бајден на Киев.

 

Авенијата на храброста во Киев беше отворена на 23 август 2022 година од претседателот на Украина Володимир Зеленски во чест на 31-годишнината од независноста на Украина.

За време на отворањето, Зеленски посочи дека на неа ќе бидат ставени имињата на политичките лидери и шефовите на партнерските земји кои и даваат помош на Украина по руската инвазија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа