ТОА ЌЕ БИДЕ РАСПАЃАЊЕ НА РУСКАТА ИМПЕРИЈА, И НЕ МОЖАТ ДА ЧЕКААТ! Сорос го шокираше светот: Откриена пораката на Бајден до Зеленски: Ова е ЦРВЕНА ЛИНИЈА?

ТОА ЌЕ БИДЕ РАСПАЃАЊЕ НА РУСКАТА ИМПЕРИЈА, И НЕ МОЖАТ ДА ЧЕКААТ!  Сорос го шокираше светот: Откриена пораката на Бајден до Зеленски: Ова е ЦРВЕНА ЛИНИЈА?

 

Милијардерот Џорџ Сорос во четвртокот изјави дека поразот на Русија во Украина ќе резултира со колапс на, како што вели, „Руската империја“, за која верува дека би била добредојдена од поранешните советски републики.

 

Руската инвазија на Украина предизвика еден од најсмртоносните конфликти на европско тло од Втората светска војна и најголемиот конфликт меѓу Москва и Западот од кубанската ракетна криза во 1962 година, пренесува Ројтерс.

 

Џорџ Сорос, Џорџ Сорос
ФОТО: PROFIMEDIA

Помошта има граници, дали е крајот за Украина?

 

Сорос изјави дека САД ќе ја поддржат Украина, но дека претседателот Џо Бајден го предупредил украинскиот лидер Володимир Зеленски дека има граници и дека Третата светска војна мора да се избегне . Сорос не го откри изворот на оваа информација.

 

Џо Бајден, epa07845672
ФОТО КРЕДИТ: EPA

Познатиот инвеститор и филантроп оцени дека руската армија има лоша команда и е слабо опремена и деморализирана, но дека претседателот Владимир Путин се свртел кон платеничката група Вагнер за воено да и се спротивстави на Украина и дека тоа дава резултати на краток рок. Тој исто така истакна дека Украина има шанса на пролет кога ќе го добие оружјето што и го вети Западот, пишува Гласот на Америка .

 

„Земјите од поранешниот Советски Сојуз едвај чекаат Русите да бидат поразени во Украина бидејќи сакаат да ја зацврстат својата независност“, рече Сорос во говорот на безбедносната конференција во Минхен, што се одржа од неговиот кабинет.

Русија ќе ги искористи сите расположливи средства

„Ова значи дека украинската победа би резултирала со колапс на руската империја. Русија повеќе нема да биде закана за Европа и светот. Тоа би била голема промена на подобро“, рече Сорос.

По распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година, беа формирани 15 независни републики, иако Русија сè уште е најмоќна и го има најголемиот нуклеарен арсенал во светот. Путин ја претставува војната во Украина како егзистенцијална битка со агресивен и арогантен Запад и предупреди дека Русија ќе ги искористи сите расположливи средства за да се одбрани себеси и своите граѓани од напад.

Владимир Путин
ФОТО КРЕДИТ: EPA

САД ги отфрлаат тврдењата на Кремљ дека сакаат да ја уништат Русија. Кога станува збор за Кина, Сорос изјави дека стратегијата на претседателот Кси Џинпинг за нулта толеранција за Ковид-19 ја разниша довербата во Комунистичката партија.

„Сегашната ситуација ги исполнува сите предуслови за промена на режимот или револуција. Сепак, тоа е само почеток на нетранспарентен процес чии последици ќе се чувствуваат долго време. На краток рок, Си веројатно ќе остане на власт бидејќи тој цврсто ги контролира сите инструменти на репресија.Сепак, убеден сум дека Кси нема да остане доживотно на функцијата и додека е претседател, Кина нема да стане доминантна воена и политичка сила, што е неговата цел“, нагласи Сорос.

Сорос изјави дека Русија и Кина се водечки членки на групата „затворени општества“ во подем, каде што поединецот е подреден на државата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа