ПЕСКОВ СО ЖЕСТОКА ЗАКАНА ДО МОЛДАВИЈА! БИДЕТЕ МНОГУ ВНИМАТЕЛНИ СО ПРИДНЕСТРОВЊЕ СО РУСИЈА НЕМА ИГРАЊЕ

МОЛДАВСКИТЕ ВЛАСТИ ДА БИДАТ МНОГУ, МНОГУ ВНИМАТЕЛНИ: Песков за барањето на молдавскиот премиер руската армија да се повлече од Придњестровје

Молдавските власти треба да бидат „многу, многу внимателни“, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков, коментирајќи ја изјавата на новиот премиер на републиката Дорин Речеан за Придњестровје.

 

„Што се однесува до придњестровските работи, ние продолжуваме да ги извршуваме нашите функции. Би сакал да им препорачам на нашите колеги од Молдавија да бидат многу, многу внимателни“, изјави портпаролот на Кремљ за новинарите.

 

Молдавскиот парламент минатата недела ја одобри новата влада предводена од поранешниот министер за внатрешни работи Дорин Речеан. Уште додека беше кандидат за премиерската позиција, изјави дека има намера да побара демилитаризација на Придњестровје и повлекување на руската армија од територијата што Кишињев не ја признава.

Дорин Ресин
ФОТО: АП/ АУРЕЛ ОБРЕЈА

Придњестровје, чии жители 60% се Руси и Украинци, бараше отцепување од Молдавија уште пред распадот на СССР, плашејќи се дека Молдавија ќе и се придружи на Романија на бран на национализам. Во 1992 година, по неуспешниот обид на властите да го решат проблемот со сила, регионот всушност стана територија која не е контролирана од Кишињев.

Мирот во зоната на конфликтот во Придњестровје е поддржан од заедничките мировни сили, кои вклучуваат 402 руски војници, 492 придњестровски, 355 молдавци, како и десет воени набљудувачи од Украина.

Мировниците служат на 15 стационарни и контролни пунктови, лоцирани во клучните делови од безбедносната зона.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа