Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1164

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1165

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1166

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1177

ДАЛИ ПЛАНИРА ДА ГИ КРЕНЕ ВО ВОЗДУХ ГАСОВОДИТЕ ВО НОРВЕШКА? ВОЗНЕМИРУВАЊЕ! НАТО СЕ ПЛАШИ ОД ОДМАЗДАТА НА ПУТИН ЗА СЕВЕРНИОТ ТЕК: Алијансата ја зајакнува одбраната на својата поморска инфраструктура

ВОЗНЕМИРУВАЊЕ!  НАТО СЕ ПЛАШИ ОД ОДМАЗДАТА НА ПУТИН ЗА СЕВЕРНИОТ ТЕК: Алијансата ја зајакнува одбраната на својата поморска инфраструктура

Алијансата сака да спречи можни руски напади по извештаите дека САД и Норвешка се одговорни за пренасочувањето на гасоводот Северен тек

 

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг најави дека Алијансата ќе формира посебно тело кое ќе се грижи за безбедноста на клучната поморска инфраструктура, која вклучува кабли за комуникација и интернет, како и гасоводи и нафтоводи.

 

Најавата на Столтенберг уследи неколку дена откако познатиот американски новинар Сејмур Херш објави напис во кој се наведува дека Соединетите Американски Држави и Норвешка се одговорни за пренасочувањето на гасоводот Северен тек, кој извезуваше гас директно од Русија во Германија на дното на Балтичко Море .

Ранливи точки

 

Практично, НАТО се плаши од евентуалната одлука на Владимир Путин, претседателот на Русија, кој би можел во знак на одмазда да нареди удари врз поморската инфраструктура.

Вчера во Брисел почна дводневниот министерски самит на земјите-членки на Алијансата, на кој една од темите ќе биде продолжување на помошта за Украина во конфликтот со Русија.

Заедно: Јенс Столтенберг, генерален секретар на НАТО, генерал Марк Мили, началник на Генералштабот на САД, Лојд Остин, шеф на Пентагон и Олексеј Резников, министер за одбрана на Украина
ЗАЕДНО: ЈЕНС СТОЛТЕНБЕРГ, ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА НАТО, ГЕНЕРАЛ МАРК МИЛИ, НАЧАЛНИК НА ГЕНЕРАЛШТАБОТ НА САД, ЛОЈД ОСТИН, ШЕФ НА ПЕНТАГОН И ОЛЕКСЕЈ РЕЗНИКОВ, МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА НА УКРАИНА ФОТО: ЕПА

– Заштитата на клучната поморска инфраструктура исто така ќе биде високо на нашата агенда – рече Столтенберг пред средбата и продолжи:

– На ова работевме долги години и сега преминуваме на ново ниво. Ќе формираме ново координативно тело во седиштето на НАТО кое прво ќе ги мапира нашите ранливости и ќе работи со индустријата за да ги поддржи нашите напори да се спротивставиме на заканите за нашата критична инфраструктура, вклучително и поморските кабли и цевководи.

Столтенберг најави дека натамошните мерки во оваа насока ќе бидат решени на самитот на НАТО што ќе се одржи во јули во Вилнус (Литванија). Интересно е што Столтенберг, кој беше премиер на Норвешка пред да стане шеф на НАТО во 2014 година, не зборуваше за приказната на истражувачкиот новинар Сејмур Херш, исто така добитник на Пулицер, за тоа како всушност бил уништен Северниот тек.

НАТО
ФОТО: АП

Во текстот Херш, повикувајќи се на добро упатени извори кои сакале да останат анонимни, наведува дека властите во Вашингтон наредиле уништување на гасоводот што ги поврзува Русија и Германија со цел да се намали влијанието на Москва врз Европа и дека Норвешка помогнала во тоа. .

Белата куќа го опиша извештајот на Херш како „целосна измислица“. Сепак, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров укажа на изјавата на Викторија Нуланд, американскиот заменик државен секретар Ентони Блинкен, кој буквално во сведочењето пред Конгресот изјави:

Задоволна администрација

– Мислам дека администрацијата е многу задоволна што знае дека Северен тек 2 сега е, како што сакате да кажете, парче метал на дното на морето. Русија претходно ја обвини англосаксонската коалиција за саботажа на гасоводот.

По извештајот на Сејмур Херш, се огласија и властите во Пекинг, кои изјавија дека Вашингтон должи објаснување:

– Доколку наводите на Херш се точни, откриеното е целосно неприфатливо и мора да се објасни – изјави Мао Нинг, портпаролка на кинеското Министерство за надворешни работи.

Тајна операција под маската на вежба

Што откри Сејмур Херш

Минатата недела , угледниот истражувачки новинар Сејмур Херш објави напис на својот блог во кој беше наведено дека американската морнарица планирала напад на гасоводот Северен тек 2 уште пред Русија да започне со инвазијата на Украина. Херш цитира извор запознаен со плановите за напад.

Сејмур Херш
СЕЈМУР ХЕРШ ФОТОГРАФИЈА: PROFIMEDIA

Најпрво во јуни минатата година американски нуркачи под покровителство на вежбата на НАТО „Балтопс22“ поставија експлозивни направи на цевките, кои три месеци подоцна беа активирани од далечина.

Септември 2022 година Место за пренасочување: истекување на гас во Балтичкото Море
СЕПТЕМВРИ 2022. МЕСТО ЗА ПРЕНАСОЧУВАЊЕ: ИСТЕКУВАЊЕ ГАС ВО БАЛТИЧКОТО МОРЕ ФОТОГРАФИЈА: PROFIMEDIA

Гасоводите Северен тек 1 и 2 беа уништени на 26 септември во серија експлозии. Никој не ја презеде одговорноста за нападот.

Тогаш во атмосферата беа испуштени 14,6 милиони тони CO2, а беше уништена цивилната инфраструктура вредна 20 милијарди долари. Шведска, Данска и Германија покренаа истрага, чии резултати никогаш не беа објавени во јавноста.

Инаку, Херш го откри масакрот во Мај Лаи за време на војната во Виетнам, придонесе за откривање на аферата „Вотергејт“ и го откри тортурата на Ирачаните во затворот Абу Граиб.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа