3 СЕИЗМОЛОЗИ ЗА КУРИР: ПО РОМАНИЈА И НА СРБИЈА И СЕ ЗАКАНУВА РАЗОРЕН ЗЕМЈОТРЕС, СЕ ПРОЦЕНУВА ДЕКА БЛИЗУ ДО МАКЕДОНИЈА Е КРИТИЧНО ПОДРАЧЈЕ: Овие градови се најранливи, еве каде е БЕЗБЕДНО!

3 СЕИЗМОЛОЗИ ЗА КУРИР: ПО РОМАНИЈА И НА СРБИЈА ЈА ЗАКАНУВА РАСПРАВЕН ЗЕМЈОТРЕС: Овие градови се најранливи, еве каде е БЕЗБЕДНО!

Во Вршац луѓето бегаа од куќите, се почувствува и во Белград

 

По разорниот земјотрес од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ги погоди Турција и Сирија, денеска тлото се стресе и во Србија, а епицентарот на земјотресот од 5,2 степени е забележан во Романија, на 16 километри од градот Таргу Зиу, а потоа еден од 3,3 степени, како и земјотрес од 4 степени според Рихтеровата скала кај Сисак во Хрватска .

 

Тресењето се почувствувало и во Белград, а во Вршац луѓето истрчале од домовите и деловните згради, исплашени од интензитетот на ударот, поради што работите во просториите се треселе и штракаат. Паниката беше забележлива и уште поголема бидејќи за сите се уште свежи страшните сцени од загрозените подрачја на Турција и Сирија.

 

Сеизмологот Славица Радовановиќ з а Курир вели дека Романија е нормално подложна на земјотреси, а дали ќе има нови тешко може да се предвиди.

 

Славица Радовановиќ
СЛАВИЦА РАДОВАНОВИЌ ФОТО: КУРИР ТЕЛЕВИЗИЈА, ШАТЕРСТОК

-Таму со години се повторуваат земјотреси, тоа е последица на зголемената сеизмичност на тоа подрачје. Но, овој земјотрес не е ни максимум за тоа подрачје и земјотреси во Романија. Во иднина може да се случат посилни земјотреси, но никој не може да предвиди кога. Таа земја во својата историја имаше земјотрес од 7,4 степени. Најсилните земјотреси таму се случуваат во областа Вранча, таму имаме длабоки земјотреси и посилно ги чувствуваме. Има и земјотреси поблиску до нас, кои се послаби, но и ние ги чувствуваме.

 

Ана Младеновиќ од Рударско-геолошкиот факултет во Белград за Курир вели дека не се очекува сега да се повторат земјотресите.

 

Ана Младеновиќ
АНА МЛАДЕНОВИЌ ФОТО: ТЕЛЕВИЗИЈА КУРИР, АП/КАМРАН ЏЕБРЕИЛИ

– По посилниот земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала, кој ја погоди Романија, следуваше послаб земјотрес од три степени според Рихтеровата скала. Не се очекуваат нови земјотреси. Романија, на пример, припаѓа на позагрозена област од нашата. Тоа е на мапа на која се прикажани делови од Европа кои се изложени на висок ризик од земјотреси заедно со Италија, Грција, Бугарија и европскиот дел на Турција. Србија ја нема на таа карта, нашето подрачје не е сеизмички активно. Послаби потреси на тлото можно е да се очекуваат на подрачјето на Копаоник. Секако, нема потреба од паника.

Сеизмологот Драган Миловановиќ за Курир вели дека овие земјотреси, кои се почувствувани и во Белград и Вршац, можеби се производ на таложење на тлото по големиот земјотрес што се случи во Турција и Сирија.

– Друга можност, според мислењето на геолозите, е тоа сега да е независно ослободување на енергија, тоа значи дека движењето на плочите предизвикало дисбаланс и во овој момент се ослободува енергија, т.е. земјотрес се случи во Романија, кој беше почувствуван на ова подрачје и во Хрватска. Сите овие земјотреси се со многу мала јачина, што доведува до заклучок дека се работи за таложење на тлото, а не за самостојни земјотреси.

Кога станува збор за Србија, вели тој, најзагрозени подрачја од земјотреси се областите на Краљево, Мионица, јужниот дел на Србија и северот кон Бања Лука, а најмала опасност има во Белград.

– Според мене повеќето од новите згради се изградени по законски прописи и ќе издржат земјотреси до 6 степени по Рихтер, но тоа е мое мислење. Кога станува збор за стара градба, тоа е уште подобро, додека куќите од тули и без арматура полесно се рушат.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа