КАТАКЛИЗА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Вака изгледа турско-сириската граница снимена од дрон! Се отвори земјата, пустош насекаде! ВИДЕО

КАТАКЛИЗА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Вака изгледа турско-сириската граница снимена од дрон!  Се отвори земјата, пустош насекаде!  ВИДЕО

Катастрофалниот земјотрес што ја погоди турско-сириската граница рано наутро во понеделникот, на 6 февруари годинава, остави пустош и уништување не само во градовите, каде што се уште се вадат бетонски остатоци од под купиштата урнатини, туку и во самата природа.

 

Претходните денови фокусот на медиумите беше исклучиво на спасувањето и катаклизмата во самите градови, а сега се појави и видео од природата на самата турско-сириска граница.

 

За магнитудата, односно за јачината на земјотресот говори и снимката од самата граница, односно турската страна.

 

На видеата се гледаат огромни пукнатини во земјата, срушени суви речни корита кои се претворија во кањони, паднати карпи и пукнатини длабоки неколку десетици метри. Таму каде што имаше маслинови градини и зелена трева, сега има само големи долини со купишта камења и срушена земја.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа