ШОКАНТНИ ВИДЕА ОД НИГЕРИЈА: Очајни луѓе се соблекуваат голи во банки бидејќи поради кризата не можат да ги подигнат парите (ВИДЕО)

ШОКАНТНИ ВИДЕА ОД НИГЕРИЈА: Очајни луѓе се соблекуваат голи во банки бидејќи поради кризата не можат да ги подигнат парите (ВИДЕО)

Очајните Нигеријци се соблекуваат до кожа во знак на протест бидејќи тамошните банки остануваат без готовина откако владата се преселила да ги замени банкнотите со висока деноминација.

 

На видеото објавено на социјалните мрежи се гледа гол клиент кој бара да ја затвори неговата банкарска сметка – наводно проценета на 520.000 нари – откако вработените одбиле да му дадат повеќе од 20.000 преку шалтер.

 

Друг маж се качил на сервисот и се соблекол откако работниците очигледно не му ги дале бараните пари.

 

Некои банки беа принудени да ги затворат и заклучат вратите откако лутите клиенти се степаа внатре. Други дури подигнаа шатори за да ги заштитат клиентите од сонцето кои бараат пари додека чекаат во долги редици.

Хаосот доаѓа додека Нигерија се бори со големиот недостиг на готовина и гориво на само три недели пред претседателските избори. Кандидатите заменија обвинувања за вина за недостигот со владејачката партија, тврдејќи дека нејзините непријатели ја дизајнирале кризата за да ги поткопаат нивните изборни шанси.

Централната банка на Нигерија минатиот октомври објави дека ќе ги повлече од оптек банкнотите од 200, 500 и 1.000 наири. Владата имаше намера да ги замени белешките со нов дизајн за кој тврдеше дека ќе биде посигурен, меѓутоа, замените не беа веднаш достапни и рокот за префрлување беше продолжен до следниот петок.

Граѓаните сега не можат да подигнат пари од нивните сметки што им го отежнува учеството во економијата зависна од готовина.

Јафет Џошуа Бабатунде, кој е клиент во филијала на банка во Икоји, рече дека неговата плата била депонирана пред повеќе од една недела, но тој допрва треба да пристапи до средствата.

– Лут сум. Тоа се моите пари што дојдов да ги земам. Не барам заем – изјави Бабатунде за Фајненшл Тајмс.

Друг клиент тврдеше дека ја посетувал банката пет дена по ред, но сè уште не можел да добие готовина. Чувар во банка во Икоја, исто така, откри дека му било наредено да ја заклучи банката и да ги остави клиентите надвор откако избиле тепачки.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа