Моќен американски сојузник се втурна во прегратките на Путин: На ​​повидок е голема работа

Владимир Путин телефонски разговарал со принцот престолонаследник на Саудиска Арабија, Мохамед Бин Салман ал Сауд, според веб-страницата на Кремљ. Тема на разговор е соработката меѓу Москва и Ријад во рамките на ОПЕК+, се со цел да се обезбеди стабилност на светскиот пазар на нафта.

– Се разговараше за прашања за натамошен развој на билатералната соработка на политичко, трговско-економско и енергетско поле – се наведува во соопштението. Како што рече рускиот премиер Александар Новак на крајот на декември, активностите на ОПЕК + ја балансираа ситуацијата на светскиот пазар на нафта, но алијансата сè уште ја контролира ситуацијата.

Во мај 2020 година, ОПЕК + го намали производството за 9,7 милиони барели дневно поради падот на побарувачката за нафта, што беше предизвикано од пандемијата на корона вирусот. Алијансата престана да го намалува производството од август минатата година, но во ноември повторно го намали на два милиони барели дневно од максималното ниво во август.

Оваа одлука учесниците на договорот ја објаснија со неизвесноста во глобалната економија и изгледите за намалување на побарувачката на нафта. Според генералниот секретар на организацијата Хајшам ал Хејс, за почетокот на оваа година на пазарот се предвидува вишок понуда, па затоа е одлучено повторно да се намали производството.

Од 5 декември, Европската унија воведе ценовно ограничување за испорака на сурова нафта по морски пат од Русија на ниво од 60 долари за барел, а од 5 февруари и на нафтените деривати. Таа граница ќе почне да се применува паралелно со санкциите на ЕУ за купување на руска нафта транспортирана со танкери.

Како одговор, Русија го забрани снабдувањето со нафта на странски страни од 1 февруари, во случај договорите директно или индиректно да размислуваат за употреба на механизми за одредување на граничната цена.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа