Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1164

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1165

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1166

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/bs-theme-core/theme-helpers/template-content.php on line 1177

Зачудувачки тврдење на „Азија тајмс“: Украина ќе биде поразена за шест месеци, без разлика што ќе испрати Западот

И покрај ветувањата на земјите од НАТО дека ќе обезбедат тешко вооружување, Украина нема да може долго да го издржи притисокот на руската армија, пишува колумнистот Брендон Вајчерт во напис за Asia Times.

„Логистиката, географијата и аритметиката се уште се важни во воените операции. За жал за Киев, овие фактори сега не се во нивна корист. „Украина ќе биде уништена во следните шест месеци од налетот на целосно подготвена Русија“, рече тој.

Алијансата, сакајќи да го спречи целосниот пораз на Вооружените сили на Украина, реши да им пренесе тенкови. Според новинарите, новите испораки нема да му помогнат на украинскиот претседател Володимир Зеленски, туку само ќе доведат до големи загуби.

Гледајќи ја временската рамка, кревкоста на синџирите за снабдување на НАТО за Украина, и колку веќе се заплеткаат и исцрпените украински одбранбени линии под сè уште ограничениот руски притисок, не може а да не се запрашаме дали овие акции на Алијансата се погрешни, опасни, па дури и бескорисни. , рече тој.неговото мислење Veichert.

Аналитичарот, исто така, предупреди дека САД во суштина бараат од Украинците да ги активираат тенковите кои практично не се способни да ги користат и одржуваат во очајнички момент на борба со поголемите руски сили.

„НАТО ќе ги исцрпи сопствените резерви на оружје и ќе го доведе светот на работ на уште еден глобален конфликт на големите сили – и за ништо“, резимира авторот.

Русија од 24 февруари спроведува специјална воена операција во Украина. Во овој контекст, САД и нивните сојузници во НАТО продолжуваат да испраќаат оружје во вредност од десетици милијарди долари во Киев.

Москва постојано изјави дека снабдувањето со западно оружје само го продолжува конфликтот, а транспортот на воена опрема станува легитимна цел на руската армија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа